• Menu
  • Menu

Cisterna baziliky, Istanbul

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Turecko » Cisterna baziliky, Istanbul

Byzantské památky

Istanbulské památky? Říká se, že stačí krumpáčem kopnout do země a objevíte nějakou novou archeologickou lokalitu. Zhruba tolik je prý v tomto městě památek. Největší koncentrace je určitě v oblasti Sultanahmetu, místa bývalého císařského města. Právě tady se nachází slavná Aya Sofia, palác Topkapi i méně slavnější Cisterna baziliky.

Vstupné do této památky patří k jednomu z těch vyšších. Kasa je umístěna až za dlouhou frontou turistů, takže si vstup nerozmyslíte ani ve chvíli, kdy zjistíte, že musíte zaplatit 25 TL (250 Kč). Otevřeno mají od 9:00 – 18:30) Úzký nevýrazný vchod, u kterého vás piktogramy upozorní, že v cisterně rozhodně nesmíte fotit, kontrastuje s rozsáhlostí podzemních prostor.

V současné době je Cisterna baziliky největší dochovanou byzantskou cisternou v Istanbulu. Když ji v roce 532 císař Justinián vybudoval, byla umístěna pod sloupořadím baziliky na jednom z náměstí na prvním pahorku. Odtud vznikl i název „Cisterna baziliky“. Původně měla zásobovat Velký palác a jeho okolí čerstvou vodou z 20 km vzdáleného rezervoáru nedaleko Černého moře. Po opuštění Velkého paláce císaři ale brzy přišla v zapomnění.

Cisterna Baziliky
Cisterna Baziliky

336 sloupů, které dříve sloužily v antických chrámech a nyní podepírají celou konstrukci baziliky, znovu objevil až v roce 1545 Petrus Gyllius. Když v Istanbulu pátral po byzantských památkách, začali se mu místní lidé chlubit, že dokážou vylovit rybu, nebo získat vodu ponořením vědra do prostoru pod podlahou sklepa. Vstup do cisterny se mu po dlouhém hledání nakonec podařilo najít v jednom ze sklepů zdejší čtvrti. Ani tento objev ale nakonec nezajistil rekonstrukci, kterou by si cisterna zasloužila. Stoka plná plovoucích odpadků a mrtvol. Takto vypadalo místo během osmanské nadvlády. V té době byla cisterna známa jako „Yerebatan Saray“.

Rekonstrukce a asanace celého prostoru přišla až v roce 1985(!), kdy byla cisterna zásluhou městské radnice konečně zrestaurovaná do dnešní podoby. Již po 2 letech od začátku prací byla cisterna otevřena veřejnosti (1987) a dnes patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím ve městě.

Dnes již v cisterně s 80 000 kubíky vody neplavou mrtvoly, nýbrž oblíbený druh koikaprů. Antické sloupy jsou opraveny a nasvíceny teplým oranžovým světlem. Ani dřevěné molo, po kterém se návštěvníci v prostoru pohybují, neruší celkovou atmosféru tohoto prostoru. Z klenutých sloupů odkapávající vodní kapky, symetrie antických sloupů a velkorysost podzemního prostoru: působivá atmosféra, která se jednoduše vryje do každého návštěvníka.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *