Historie a muzea
Pokud se chystáte v Istanbulu navštívit zdejší bohatá muzea a památky, pak doporučuji zakoupit Istanbulský muzejní pak. Kartička, se kterou se dostanete například do chrámu Hagia Sophia, paláce a harému v Topkapi, Istanbulského Archeologického muzea, Muzea Tureckého a islámského umění, Muzea Historie a vědy, Istanbulského muzea mozaik, Muzea Hagia Irene nebo Kostela Chory, vám ušetří spoustu času i peněz. Za pětidenní pas zaplatíte 85 TL. Jeho výhoda (kromě ušetřených peněz) je i v tom, že u dalších památek nemusíte stát v otravných frontách, ale jdete přímo ke vstupnímu turniketu.

Pokud nemáte čas na návštěvu všech zajímavostí, ale i tak byste chtěli navštívit nějaké to muzeum, doporučuji začít Istanbulským Archeologickým muzeem, které se díky svým exponátům řadí mezi světové špičky. I toto muzeum se nachází v oblasti Sultanahmetu. Dostanete se sem lehce. Buď projdete z prvního nádvoří paláce Topkapi, nebo vystupte na zastávce tramvají s názvem „Gülhane“ a projděte stejnojmenný park. V Istanbulu jsou na turisty velmi dobře připraveny, takže jsou všude umístěny cedule se směrovkami. Ztratit se prakticky nemůžete. V muzeu mají od dubna do září otevřeno kromě pondělí každý den od 9:00 – 18:00. Ve vedlejší sezóně (říjen až polovina dubna) je otvírací doba zkrácena do 16:00.
V muzeu na vás budou čekat sbírky z paláce Topkapi, starověké nálezy a antické sochy. Nechybí ani výstava s názvem: „Istanbul v proměnách věků“, která vás provede urbanistickým vývojem celého města. Muzeum se skládá ze třech samostatných budov. I přesto, že se některé části postupně rekonstruují, vám na návštěvu dvě hodiny stačit nebudou. Vyhraďte si tak 3 hodiny a více. Záleží, jak moc se budete o jednotlivé exponáty zajímat.

První budova, kterou po vstupu na nádvoří navštívíte, je po levé straně muzeum starověkého Orientu. Mezi nejdůležitější artefakty zde patří modro-žluté glazované keramické panely, které dříve pokrývaly Ištařinu babylonskou bránu. Jsou zdobené bájnými i skutečnými zvířaty, jako jsou lvi, dravci a býci. Starověkých nálezů zde uvidíte nepočitatelně mnoho! Nechybí ani tabulky s hieroglyfy, mumifikovaná těla nebo starověké šperky. Už tady se zdržíte nejméně na hodinu.
Druhou budovou je hlavní klasicistní budova Archeologického muzea. V jeho útrobách můžete obdivovat umění z antického období. Například překrásné sochy v „galerii soch“ nebo Alexandrův sarkofág. V druhém patře na vás čeká výstava s názvem „Anatolie a Troja v průběhu staletí“ a „Sousední kultury Anatólie, Kypru, Sýrie a Palestiny“.
Poslední z budov je Dlážděný pavilon, který se pyšní nejlepší sbírkou seldžuckých, anatolských a osmanských dlaždic a keramiky od 12. do počátku 20. století. Nechybí zde ani slavné dlaždice z Izniku (4. – 17. století), které si vysloužily označení nejlepších barevných dlaždic na světě. Zajímavou je i samotná budova Dlážděného pavilonu, nezapomeňte tedy občas odtrhnout zrak od exponátů a podívat se okolo.
Přidat komentář