• Menu
  • Menu

Mešity, Istanbul

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Turecko » Mešity, Istanbul

Süleymanova mešita

Obraz Istanbulu by si určitě nikdo nedokázal představit bez jeho mešit. Pro panorama města jsou stejně důležité, jako pro Prahu Pražský hrad. Když vystoupáte na věž Galata a podíváte se směrem dolů na Bosporský záliv, uvidíte před sebou panorama, ve kterém ční oblé kupole a štíhlé minarety jednotlivých mešit. Tou nejznámější je Modrá mešita, často zaměňovaná za budovu Hagie Sophie.

Modrá mešita

Modrá mešita (Sultan Ahmet Camii) se nachází v oblasti Sultanahmetu na Hippodromu- hned naproti budově Hagie Sophie. Budovu nechal postavit sultán Ahmet I. (1603-1617) a je dominantou celého návrší. Kaskády kupolí a šest štíhlých minaretů tvoří vnější obraz jedné z největších mešit, která se může pyšnit největším nádvořím ze všech osmanských mešit. Interiér tvoří 260 oken a desítky tisíc modrých dlaždic, které byly vyrobeny ve slavném Izniku. Proto se Modré mešitě přezdívá „modrá“. Ahmet I. pro plán své mešity zaúkoloval architekta Sedefhara Mehmeda Agu.

Modrá mešita
Modrá mešita

V současné době je Modrá mešita jednou z nejnavštěvovanějších mešit. Pokud jste žena, do mešity se nedostanete bez šátku okolo hlavy a sukně zakrývající kolena. Naštěstí tu jsou připraveni na evropské – křesťanské turisty, takže vám šátek i sukni u vchodu rádi zapůjčí. Před návštěvou si také musíte sundat boty. I na ně je tady pamatováno. Igelitové pytlíčky můžete poté vyhodit přímo do koše u vchodu. Za vstup se neplatí- jedná se o náboženskou památku. Pokuste se během své návštěvy nerušit věřící, kteří se sem chodí modlit a vcházejí jiným vchodem.

Süleymanova mešita

Hlavní dominantou města ale není Modrá mešita, nýbrž Süleymanova mešita, ke které se dostanete ze zastávky Beyazit-Kapali Carsi. Mešita, která byla postavena v letech 1550-1557 dle architektonických návrhů Mimara Sinana, se tyčí na jednom ze sedmi pahorků nad zálivem Zlatý Roh a jako maják přitahuje pozornost návštěvníků města. I přesto, že se nejedná o největší mešitu, je jednou z nejvelkolepějších. Jako čtvrtou královskou mešitu ve městě ji nechal vystavět Süleyman I. Nádherný. A nebyl to věru malý počin. Spolu s hlavní budovou mešity byl postaven i komplex dalších budov, mezi které patří: veřejné zázemí mešity (=külliye), veřejná stravovna a ubytovna (=imaret), lázně (=hama), zahrady, restaurace, nemocnice a nechyběla ani základní škola.

Süleymanova mešita
Süleymanova mešita

Vnější obraz mešity tvoří 4 minarety a 10 prstencových ochozů, které údajně symbolizují, že Suleyman byl čtvrtým osmanským sultánem, který vládl městu a 10. sultánem od založení říše. Před vstupem do mešity bývá často fronta turistů. Doporučuji vytrvat a po vyzutí bot vejít dovnitř. První, co vás ohromí, je obrovský prostor, který mešita skrývá. Sinan totiž ukryl 4 opěrné pilíře přímo do konstrukce, čímž ve výsledku dosáhl nesmírné vzdušnosti prostoru.

Sinan byl geniálním architektem. Podle mnohým předčil svou dobu o staletí. Mezi jeho další díla patří i hrobky sultánů u Aya Sofya. Vstupné je zadarmo a můžete se podívat na Mehmedovu hrobku z r. 1608, Muratovu hrobku (1599), která se pyšní úžasnými dlaždicemi z Izniku a nechybí ani hrobka sultána Semima (1577).

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *