• Menu
  • Menu

Doprava po Skotsku

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Doprava po Skotsku

Jak se cestuje po Skotsku

Přestože je Skotsko zhruba stejně velké jako Česká Republika, počet obyvatel je zhruba poloviční. Z pěti milionů Skotů žijí 2/3 v oblasti zvané Belt, která se nachází mezi hlavní městem, Edinburgem a největším městem, Glasgow. Pokud se na vaši cestě po Skotsku budete držet pouze v této oblasti, s dopravou nebudete mít nejmenší problém.

Horší je situace na severu Skotska. Právě tady totiž najdete jedny z nejopuštěnějších míst v Evropě, kam ani veřejná doprava nezajíždí. V oblasti okolo Cape Wrath, která se nachází na samotném severozápadním cípu země vám nezbyde než stopovat, případně si objednat dopravu poštovním vozem. Ano, tohle není vtip. Ve Skotsku funguje rozvážka pošty také jako jednomístný autobus.

nové i staré, takové jsou vlaky ve Skotsku
nové i staré, takové jsou vlaky ve Skotsku

Doprava vlakem

Země je jinak poměrně dobře propojena sítí vlakových a autobusových spojení. Připravte se ale na fakt, že zdejší doprava je výrazně dražší než na území České Republiky. Pokud si ale koupíte třeba lístek na vlak z Glasgow do Mallaig, který projíždí po tzv. The West Highland Way, vaše jízda bude spíše vzrušujícím turistickým zážitkem, než nudnou několikahodinovou jízdou vlakem. Vlaky jsou obecně dražší než autobusy a to i přesto, že ve Skotsku (stejně jako v České Republice) funguje složitý systém slev. Více informací a jízdní řády objevíte na https://www.scotrail.co.uk.

Pokud se rozhodnete pro cestu vlakem, nezapomeňte si uschovat zakoupený lístek. Tím se totiž prokážete nejen u pana průvodčího, ale i u východu z vlakového terminálu vaší cílové stanice.

téměř prázdné vlaky
téměř prázdné vlaky

Doprava autobusem

            Po Skotsku jezdí mnoho dálkových i nočních autobusů, díky kterým můžete ušetřit čas a peníze při dopravě z jedné části země do druhé. Většinu dálkových spojů provozuje národní společnost Scottish Citylink (www.citylink.co.uk) nebo National Express (www.nationalexpress.com). Tak jako v České Republice, jsou i tady některé trasy dotovány a některé i kratší trasy naopak absurdně výrazně dražší.

Jednou z nejvíce využívaných tras je cesta mezi Edinburghem a Glasgow. Jednosměrný lístek můžete pořídit už za jednu nebo dvě libry. Zcela jiná situace je mimo tyto lukrativní destinace. Pokud se budete chtít vypravit z neznámé vesničky do jiné neznámé vesničky, třicetiminutová jízda autobusem vás může vyjít i na deset liber.

trajekty
trajekty

Ušetřit se dá i pokud o své cestě víte hodně dopředu. Dopravce Megabus (www.megabus.com) na svých stránkách nabízí u každého spoje vždy několik extrémně levných lístků, které jsou ale velmi rychle vyprodány.

Trajekty

            Mezi západními a severními skotskými ostrovy operuje trajektová společnost Caledonian MacBrayne. Lístky si sice můžete koupit přímo v přístavu, některé vytíženější spoje mohou být ale plné. Doporučuji tedy zabrouzdat na webovou stránku www.calmac.co.uk a váš trajekt objednat dopředu. Zvláště během letních prázdnin nemá smysl riskovat.

Skotské trajekty jsou většinou luxusní, obrovské lodě, které jezdí na čas. Jen v zimě se může stát, že díky bouři zažijete šestihodinové zpoždění, nebo trajekt vůbec nevypluje.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


komentář