Hororový výlet
V porovnání se skotskými kanibaly jsou naše justiční příběhy jen sbírkou přestupků špatných lidí. Něco okolo tisíce náhle zmizevších obětí, tolik dokázal rodinný klan zabít a později i zkonzumovat během přibližně 25 let svého řádění. Mnoho vyprávění a příběhů zní jako pohádky od Hanse Christiana Andersena končící zmizením dětí nebo i celé rodiny. Začněme ale od začátku.
Vůdcem celého klanu se stal Alexander „Sawney“ Bean, který se dle The Newgate Calender (Kriminalistický katalog věznice Newgate v Londýně) narodil na začátku 15. (možná 16.) století v oblasti Jižní Lothian. Jeho otec stříhal živé ploty a byl i kopáčem. Alexander ovšem k poctivé práci příliš netíhl, a tak společně s jeho přítelkyní brzy utekl z domova a „usídlil“ se v jeskyni Bennane Head, která se nachází mezi Girvanem a Ballantrae.
Ani v dnešní době není jeskyně nijak značená. Vydejte se po hlavní silnici č. A77 a pokračujte z Girvanu na jih. Na holém kopci nad městem uvidíte parkoviště s odpočívadlem. Zde můžete zaparkovat, a poté se vydat strmým srázem dolů k pobřeží. Do jeskyně je možný přístup pouze během odlivu. Před výletem si tak zkontrolujte aktuální časy přílivu a odlivu, abyste se nedostali do pasti.
„Jak zde někdo mohl žít?,“ pomyslíte si hned u malého vstupu do jeskyně, který se nachází při pohledu na moře na pravém konci pláže. Tuto otázku si pokládali i místní v 15. století, kteří se několikrát pokusili objasnit záhady zmizelých spoluobyvatel a následné vyplavování lidských kostí na pobřeží.
Jak se po čase ukázalo, mohl, a dokonce zde mohlo žít na 48(!) lidí. Alexander a jeho přítelkyně společně stvořili 14 dětí – osm synů a šest dcer, kteří pak nejčastěji incestem stvořili dalších 18 synů a 14 dcer. O většině z těchto dětí neměl vnější svět ani ponětí. Klan samozřejmě nepracoval, ale loupil a zabíjel. Z jeskyně vycházeli členové pouze během noci. Mezi obětmi byly skupiny i individuální pocestní.
Jak to tak bývá, jednou musela přijít na řadu chyba, kvůli které byl klan následně odhalen. Jedné noci zaútočili na zdánlivě jednoduchý cíl – pár jedoucí na koni. Ženu strhli na zem a rozcupovali, ale muže, který věděl jak zápasit s mečem a pistolí, už zabít nedokázali. Na cestě se totiž objevila velká skupina jezdců, a tak se klan rozhodl pro útěk.
Tato událost potvrzující existenci klanu vyburcovala skotského krále Jakuba I. k akci. Svolal tedy na 400 mužů, kteří se vypravili na jihozápadní pobřeží, kde za nedlouho našli jeskyni v Bennane Head. Dno jeskyně bylo pokryto lidskými zbytky dokládajícími vraždy a kanibalismus. Klan byl chycen a v řetězech dopraven do věznice Tolbooth v Edinburghu, odkud byli jeho členi převezeni do města Leith nebo Glasgow a rychle, bez soudního procesu, zavražděni. Mužům se za živa oddělili genitálie a končetiny, na následky čehož posléze vykrvácely. Ženy a děti byly, po zhlédnutí vražd jejich manželů a otců, zaživa upáleny.
Pokud nepočítáme kluzký a úzký vstup, není v dnešní době už jeskyně ničím nebezpečná. I kdysi více než kilometr dlouhý temný tunel, ve kterém klan žil, byl místními kvůli bezpečnosti po několika desítkách metrů zasypán. Stejně tak i druhý východ, kterým se klan vydával na loupežná přepadení, je uprostřed polí zahrazen kamennou zdí. Z návštěvy tak můžete být trochu zklamáni, neboť se jedná o několikaminutovou záležitost.
Přidat komentář