• Menu
  • Menu

Sawney Bean – Jeskyně kanibalů

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Sawney Bean – Jeskyně kanibalů

Hororový výlet

V porovnání se skotskými kanibaly jsou naše justiční příběhy jen sbírkou přestupků špatných lidí. Něco okolo tisíce náhle zmizevších obětí, tolik dokázal rodinný klan zabít a později i zkonzumovat během přibližně 25 let svého řádění. Mnoho vyprávění a příběhů zní jako pohádky od Hanse Christiana Andersena končící zmizením dětí nebo i celé rodiny. Začněme ale od začátku.

Vůdcem celého klanu se stal Alexander „Sawney“ Bean, který se dle The Newgate Calender (Kriminalistický katalog věznice Newgate v Londýně) narodil na začátku 15. (možná 16.) století v oblasti Jižní Lothian. Jeho otec stříhal živé ploty a byl i kopáčem. Alexander ovšem k poctivé práci příliš netíhl, a tak společně s jeho přítelkyní brzy utekl z domova a „usídlil“ se v jeskyni Bennane Head, která se nachází mezi Girvanem a Ballantrae.

Jeskyně Sawney Bean
Jeskyně Sawney Bean

Ani v dnešní době není jeskyně nijak značená. Vydejte se po hlavní silnici č. A77 a pokračujte z Girvanu na jih. Na holém kopci nad městem uvidíte parkoviště s odpočívadlem. Zde můžete zaparkovat, a poté se vydat strmým srázem dolů k pobřeží. Do jeskyně je možný přístup pouze během odlivu. Před výletem si tak zkontrolujte aktuální časy přílivu a odlivu, abyste se nedostali do pasti.

            „Jak zde někdo mohl žít?,“ pomyslíte si hned u malého vstupu do jeskyně, který se nachází při pohledu na moře na pravém konci pláže. Tuto otázku si pokládali i místní v 15. století, kteří se několikrát pokusili objasnit záhady zmizelých spoluobyvatel a následné vyplavování lidských kostí na pobřeží.

            Jak se po čase ukázalo, mohl, a dokonce zde mohlo žít na 48(!) lidí. Alexander a jeho přítelkyně společně stvořili 14 dětí – osm synů a šest dcer, kteří pak nejčastěji incestem stvořili dalších 18 synů a 14 dcer. O většině z těchto dětí neměl vnější svět ani ponětí. Klan samozřejmě nepracoval, ale loupil a zabíjel. Z jeskyně vycházeli členové pouze během noci. Mezi obětmi byly skupiny i individuální pocestní.

Jeskyně Sawney Bean
Jeskyně Sawney Bean

Jak to tak bývá, jednou musela přijít na řadu chyba, kvůli které byl klan následně odhalen. Jedné noci zaútočili na zdánlivě jednoduchý cíl – pár jedoucí na koni. Ženu strhli na zem a rozcupovali, ale muže, který věděl jak zápasit s mečem a pistolí, už zabít nedokázali. Na cestě se totiž objevila velká skupina jezdců, a tak se klan rozhodl pro útěk.

Tato událost potvrzující existenci klanu vyburcovala skotského krále Jakuba I. k akci. Svolal tedy na 400 mužů, kteří se vypravili na jihozápadní pobřeží, kde za nedlouho našli jeskyni v Bennane Head. Dno jeskyně bylo pokryto lidskými zbytky dokládajícími vraždy a kanibalismus. Klan byl chycen a v řetězech dopraven do věznice Tolbooth v Edinburghu, odkud byli jeho členi převezeni do města Leith nebo Glasgow a rychle, bez soudního procesu, zavražděni. Mužům se za živa oddělili genitálie a končetiny, na následky čehož posléze vykrvácely. Ženy a děti byly, po zhlédnutí vražd jejich manželů a otců, zaživa upáleny.

Pokud nepočítáme kluzký a úzký vstup, není v dnešní době už jeskyně ničím nebezpečná. I kdysi více než kilometr dlouhý temný tunel, ve kterém klan žil, byl místními kvůli bezpečnosti po několika desítkách metrů zasypán. Stejně tak i druhý východ, kterým se klan vydával na loupežná přepadení, je uprostřed polí zahrazen kamennou zdí. Z návštěvy tak můžete být trochu zklamáni, neboť se jedná o několikaminutovou záležitost.

© www.justwalkit.cz

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *