Komplexní pohled na skotskou historii
Národní skotské muzeum (The National Museum of Scotland) se nachází v centru města na Chambers street, jihovýchodně od Edinburského hradu. Je propojeno se starším Královským muzeem (Royal Museum of Scotland). Otevřeno zde mají každý den od 10:00 do 17:00. Vstupné je tak jako ve všech národních muzeích a galeriích Británie zdarma. Zaplatíte pouze pokud budete chtít navštívit krátkodobou výstavu, která je v současné chvíli věnovaná tématu opic (Monkey business – 9/12/2016 až 23/4 /2017).
Pokud jste v muzeu nikdy nebyli a chcete zdejší sály prozkoumat poprvé, připravte si na návštěvu klidně čtyři i více hodin. V takovém případě už na krátkodobou výstavu nemusí zbýt síly. Do muzea se můžete dostat buď vchodem z podlouhlé strany budovy, který vás přivede přímo do přízemí s pokladnami, informačním centrem, šatnami, kavárnou a designovým obchůdkem. Alternativou je boční vchod v rohové zaoblené věži, který vás přivede do centrální haly zvané Hawthornden Court.
Sedm pater historie
V sedmi(!) patrech se zde nachází exponáty vyprávějící celý příběh lidstva. Dějiny skotského národa od prvního osídlení po současnost jsou dle mého názoru rozmístěny po jednotlivých sálech tak trochu chaoticky, takže si nemusíte nic nedělat z toho, pokud se po návštěvě několika zdejších místností dokonale ztratíte. (Vzhledem k mé chaotické návštěvě nebudete rozhodně první a věřím, že ani poslední.)
První oddělení vypráví příběh počátků Skotska, „Beginnings“. Najdete tu zkameněliny, audiovizuální prezentace a hlavně sbírku hornin, ve které dominuje nejstarší hornina na planetě Lewisianská rula a nejstarší nalezená zkamenělina plaza na světě Westlothiana lizziae.
Konečně lidé
Příběh pokračuje sekcí První lidé „Early People“, která obsahuje informace a sbírky z doby od příchodu prvních lidí po první tisíciletí našeho letopočtu. Tato část dokládá pomocí jednotlivých exponátů smysl pro praktičnoust a zručnost prvních lidí na území Skotska. Právě v této části najdete různé pravěké náramky, náhrdelníky a nástroje. Nejzajímavějším exponátem je ale bezesporu tzv. Trappain treasure. Jedná se o dvacetikilový stříbrný poklad obsahující nádobí, příbory a poháry, nalezený v oblasti East Lothian.
Následuje část expozice nazvaná Skotské království „Kingdom of Scots“, která vypráví příběh dějin počátku vývoje nezávislého Skotska až do roku 1707, kdy vznikla unie s Anglií. Mezi zdejší exponáty patří Lewis chessman, šachové figurky z 12. století, které se našly na ostrově Lewis vytesané z mrožího klu. Výstava vzpomíná příběh jednoho z nějvětších Skotů – Roberta Bruce, skotské královny Marie a jejího syna Jakuba IV.
Pod nadvládou Anglie a změna Skotska
Ve třetím patře na vás bude čekat část nazvaná Scotland Transformed, která vypráví o slavném posledním povstání horalů vedeném princem Charlie a hlavně období železa a oceli. Patru dominuje rekonstruovaný parní stroj Newcomen engin, který v té době (19. století) představoval vrchol pokroku. Hned vedle něj můžete spatřit repliku jednoduchého domu z 18. století, ve kterém lidé žili až do začátku 20. století.
Poslední část je věnovaná Skotsku v moderní době. V oddělení „Industry and Empire“ uvidíte parní lokomotivu, symbol 19. století, kdy se ve Skotsku postavilo více lokolotiv než jinde na světě. Představeny jsou významné světově proslulé osobnosti, jakými byly James Watt, Charles Rennie Mackintosh a třeba i Robert Louis Stevenson.
Šesté patro je věnováno 20. a 21. století. Pod názvem Scotland: A Changing Nation (Skotsko, měnící se národ) se dostanete do období válek, průmyslové revoluce, každodenního života, emigrace a samozřejmě i politiky.
Až vás zdejší výstavní sály s komplexní ukázkou historie Skotska dokonale unaví, vydejte se do luxusní, designové restaurace, která vévodí sedmému patru. Kromě výborného jídla si zde můžete vychutnat i báječný výhled na Edinburský hrad a jeho okolí.
Přidat komentář