• Menu
  • Menu

Edinburgh

Hlavní město Skotska

I přesto, že většina turistů přijíždí do Skotska hlavně kvůli zdejší přírodě, i návštěva Edinburghu, hlavního skotského města, může leckterého „přírodomila“ mile překvapit ba nadchnout. Město si narozdíl od mnoha jiných evropských metropolí zachovává své středověké kouzlo.

Edinburgh se nachází u východního pobřeží Skotska v zálivu Firth of Forth v oblasti Lothian. Z velké pravděpodobnosti to bude první místo, které v rámci vaší návštěvy Skotska navštívíte. Nachází se zde totiž jedno ze dvou mezinárodních letišť, kteá spojují Skotsko s Českou Republikou. Tím druhým je letiště v Glasgow.

Město je výborným startovacím bodem pro výlety do pozoruhodné krajiny Highlands. Pokud nejste na skotskou přírodu zvědaví a zajímá vás hlavně kultura, umění a města obecně, pak byste si na návštěvu Edinburghu měli vyhradit alespoň 3 až 4 dny.

Edinburgh
Edinburgh

Historická a moderní část města

Město je rozděleno do dvou pomyslných částí. Stará, historická oblast se rozkládá okolo Edinburského hradu, ze kterého vede hlavní třída tzv. Royal Mile (Královská míle) spojující hrad s oblastí Holyrood, kde se nachází stejnojmenný Královský palác, nebo třeba Edinburský Parlament.

Moderní část se nachází okolo ulice Princes Street, kde najdete mnoho obchodů, obchodních center, restaurací, barů a v období před Vánocemi i městské vánoční trhy. Obě dvě části rozděluje park v podhradí (West Princes Street Gardens), kde se nachází budova Národní galerie (National Gallery of Scotland; doporučuji všem uměleckým obdivovatelům. Otevřeno zde mají každý den od 10:00 do 17:00, ve čtvrtek dokonce až do 19:00 a vstup je na stálou expozici zdarma) a vlakové nádraží Waverley.

Edinburgh
Edinburgh

Park Princes Street Gardens využívají místní i turisti k odpočinku jak během pracovní pauzy, tak jako místo setkávání a relaxace během víkendů. V parku se během letních prázdnin odehrává také část z nabytého programu Edinburského divadelního festivalu Fringe, který do města během celého srpna přiláká stovky tisíc návštěvníků.

Hrad a podhradí

Dominantou města je bezesporu na skalním ostrohu vyhaslé sopky stojící Edinburský hrad. Najdete tu jak národní klenoty, tak nejstarší kapli ve městě, nebo i stále funkční vojenská kasárna. Vstup je ale poměrně drahý (16,50 liber, děti do 16-ti let 9,90 a senioři 13,20). I pokud se nebudete chtít vypravit až do hradu, rozhodně byste se měli podívat na náměstí před hradem, ze kterého budete mít krásný výhled na město.

Edinburgh
Národní Skotské muzeum, Edinburgh

Od hradu vychází i výše zmiňovaná Královská míle. Pokud ale máte rádi vynálezy, přírodniny a umělecké předměty všeho druhu, rozhodně byste si neměli nechat ujít návštěvu Národního skotského muzea (National Museum of Scotland) a jeho přidruženého Královského muzea (Royal Museum), které se nachází jiho-východně od zámku. Vstupné do muzea je zdarma a otevřeno mají každý den od 10:00 do 17:00.

Za zmínku a návštěvu stojí i severně stojící kopec Calton, kde se nachází městská observatoř, Národní a Nelsonův památník a odkud je i výborný výhled na město s dominantou hradu a na druhé straně park s vrcholkem Arthur´s Seat.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *