• Menu
  • Menu

Rosslyn Chapel

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Rosslyn Chapel

Šifra mistra Leonarda

Pokud jste viděli deset let starý film Šifra mistra Leonarda, pak znáte i kapli v malém městečku Rosslyn. Zdejší ikonograficky bohaté reliéry byly přesně to, co filmaři ke svému dílu potřebovali, ikonografický ráj.

Interiéry Rosslyn chapel

Interiéry kaple jsou ikonograficky natolik bohaté, že se s nimi nevyrovná snad žádná jiná skotská sakrální stavba. Každý detail tu vypráví svůj příběh. Najdete tu tak například reliéf ďábla a milenců, vytesaného padlého anděla (Lucifera uvázaného v provazech), který se jako mnoho jiných zdejších reliéfů vztahuje k Zednářskému cechu.

Rosslyn chapel
Rosslyn chapel

Reliéf Beránka božího, který se zde také objevuje, je symbol používaný Templářskými rytíři, jejichž cílem bylo během Křižáckých výprav chránit poutníky na  cestách do Svaté země. Za zmínku stojí i tak zvaný Zelený mužík, kterého v kapli objevíte hned na několika místech. Jeho symbolika se vztahuje k přírodnímu růstu a plodnosti. Nechybí ani vyobrazení Sedmi smrtelných hříchů nebo Sedm skutků milosrdenství. Mezi zajímavosti patří vyobrazení rostlin, které původně rostou v severní Americe a Asii a se Skotskem nemají moc společného. Patří mezi ně kukuřice, aloe vera nebo trilium.

Historie kaple

Kaple Rosslyn byla postavena za účelem rozšíření vzdělanosti a náboženského povědomí na území Skotska. Stalo se tak v roce 1446, kdy se  Sir William St Clair rozhodl pojistit si své posmrtné místo v nebi. Jak to nejlépe zařídit? Přeci postavit boží svatostánek. A tak zde, v malé  vesničce 13 kilometrů od srdce tepajícího Edinburghu, vzniklo dílo krásou a zdobností na svou dobu nevídané.

Rosslyn chapel
Rosslyn chapel

Kaple, kterou vidíme dnes, je pouze částí mnohem většího původního návrhu. Jenže jak to tak bývá, Sir William před celkovým dokončením zemřel a původní návrhy tak nebyly nikdy zrealizovány. K dispozici máme v současné chvíli nejen kresby původních návrhů, ale i dokumenty z 19. století, kdy byly západně od kaple objeveny základy dalších částí a hlavně lodi, která měla údajně vést dalších třicet metrů za kapli. Nákresy jsou opravdu famózní.

Přestože se kaple stavěla od roku 1446 a do úmrtí Sira Williama v roce 1484 nestihla být dokončena, místo je i tak nevídané. Celých 38 let trvalo zedníkům vystavět obvodové zdi a kovářům ukovat a zostřit nástroje k řezbářským a tesařským prácím, které vidíme v interiéru i exteriéru budovy. Výsledek je jedinečný.

Rosslyn chapel
Rosslyn chapel

Kaple je v současnosti ve správě neziskové organizace Rosslyn Chapel Trust. Za vstup budete muset zaplatit 9 liber (slevněné vstupné pro studenty a seniory je za 7 liber). Otevřeno zde mají od pondělí do soboty 9:30 – 17:00 (poslední možná návštěva v 16:30), v neděli od 12:00 až 16:45 (poslední možná návštěva v 16:15). Pokud se domluvíte anglicky, měžete se zůčastnit komentované prohlídky, která se pořádá zdarma v 10:00, 11:00, 12:15, 14:00, 15:00 a 16:00; v neděli pouze v 13:00, 14:00 a 15:00. Adresa: Chapel Loan, Roslin, EH25 9PU.

Pokud nemáte k dispozici automobil, do zdejšího poklidného městečka se můžete dostat i autobusem č.37, který vyjíždí z Edinburghu každých 20 minut a jízda trvá okolo 48 minut. Jednosměrný lístek  vás vyjde na 1,60 liber.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *