• Menu
  • Menu

Zámek Culzean, Skotsko

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Zámek Culzean, Skotsko

Zámek Culzean

Zámek Culzean s interiérem od Roberta Adama je jedním z největších lákadel jihozápadního Skotska. Jedná se o honosné sídlo s úchvatnou polohou na útesu, obklopené rozlehlými zahradami a lesy sahajícími až k pobřeží. Nachází se jižně od města Ayr a patří k nejnavštěvovanějším památkám oblasti Ayrshire.

Historie a architektura zámku

Na místě dnešního zámku stálo od 12. století rodinné sídlo Kennedyů. Neustále přestavby vedly až k té největší z 18. století, jejíž podoba se zachovala do dnes. Obrovské venkovské sídlo stojící na útesu v zálivu Firt of Clyde bylo navrženo významným skotským architektem Robertem Adamem, pro desátého hraběte z Casillisu, v tehdy populárním neoklasicistním stylu.

Zámek Culzean
Zámek Culzean

Zámek má z venší podobu nedobytného středověkého hradu. Cimbuří, střílny a dokonce i venkovní dělo jsou společně s použitými tradičními červenými cihlami základními prvky zdejšího zámku. Oproti exteriérům je interiér zařízen opravdu novodobě, jemně, jednoduše neoklasicistně.

Nechybí zde znak rodiny Kenedyů (delfíni a labutě) ani Adamův oblíbený motiv beraních hlav. Asi nejzajímavějším prostorem je střed celé budovy s oválným schodištěm, které podpírají antické sloupoví. Závěrem celého prostoru je prosklená kupolovitá střecha, kterou do prostoru proudí denní světlo.

interiéry zámku
interiéry zámku

Při své návštěvě byste si neměli nechat ujít ani zdejší 200 hektarový(!) park, ve kterém se kromě pasoucích jelenů a labutího jezera nachází i krásná pěstěná zámecká zahrada. Jen ji nesmíte navštívit tak jako my v době před hlavní sezónou. Na jaře a na podzim tu moc parády rostliny nedělají.

Jak se dostat do zámku?

Do Zámku Culzean se dostanete po silnici č. A77 vedoucí z Ayr na jih. V městečku Maybole odbočte na B7023 a držte se vlevo, dokud nedorazíte k parkovišti před zámkem. Druhou, možná i rychlejší možností, může být pokračování po hlavní silnici A77 na jih až do Kirkoswald, kde odbočíte vpravo směrem na osadu Morriston, a poté doprava na A719 a doleva směrem na Culzean.

interiéry zámku
interiéry zámku

Kolik zapaltím za návštěvu a kdy tu mají otevřeno?

V Culzean se můžete rozhodnout pro návštěvu pouze vlastního zámku, případně parkové oblasti okolo a nebo zámecké zahrady za zdí. Vstupné záleží na vaší volbě. Pokud se budete chtít podívat pouze do parku, za vstupné zaplatíte 10 liber (zlevněné vstupné £ 7,50 liber). Pokud ale k parku budete chtít přidat ještě návštěvu zámecké zahrady a vlastního zámku, za vstup zaplatíte 15,50 liber (zlevněné vstupné za £ 11,50).

Zámek je ve správě The National Trust for Scotland (NTS), která spravuje mnoho památek okolo Skotska. Návštěvu si můžete naplánovat v období od Velikonoc až do konce října. Otevřeno zde mají denně od 10:30 do 17:00.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *