• Menu
  • Menu

Tholer – Roter Hahn 1

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » Tholer – Roter Hahn 1

Po krátké návštěvě německých alpských jezer Kochelsee a Walchensee nám zbývají do cíle asi 2 hodiny cesty. Krajina kolem nás se ještě více prokresluje do krásy  umocněné právě zapadajícím sluncem. Začíná lehce pršet a vzduch plný pylu dostává tu správnou vůni. Do italského Merana přijíždíme za tmy, zbývá ještě necelých 20 km na farmu Tholer, který by měl být někde v kopcích ve výšce 1300 metrů.

Statek Tholer

Elisabeth, majitelka , už o nás začíná mít starost a nabízí pomoc, abychom statek lépe našly. Jsme v kopcích na úzké horské silnici, která není úplně vhodná pro naši velkou dodávku. Při jedné z odboček bloudíme a tak je štěstí, že se v těch výškách dokážeme nakonec i otočit. Jsme v cílí, sympatická Elisabeth nám jde ukázat prostorný a moderní, vkusně zařízený apartmán. Naše bydlení na 4 noci je opravdu luxusní! Přestalo pršet, čerstvý vzduch rozechvívá naše nozdry a umocňuje těšení se na ráno. Dobrou noc.

Tholer Roter Hahn

Ráno na farmě

Je kolem šesté ráno, zvědavost je veliká. Odhrnu závěs a přede mnou hory pocukrované sněhem v kontrastu s křehkými stromy právě kvetoucích třešní. Kulisa, kýč, to nevymyslíš! Jsme na farmě a tak jako správný zemědělec natahuji holínky a vstupuji do ráje. Vzduch je tak čistý, cítím své dětství na horách v Krkonoších u své milované babičky a dědečka.

Kohouti se překřikují a volají „koukejte vstávat„! Zdravím malá kůzlátka i jejich rodiče. Ani jim nevadí, že mluvím jiným jazykem. Do zeleného údolí  sem dopadají z protilehlé stráně paprsky slunce.

Tholer Roter Hahn

Jdu k malému kostelíku, který se tyčí na kopci. Vlastně nevím na kterou stranu se mám vydat  co dříve pozorovat. Užívám si toho ticha a samoty, rozkvetlých luk i stromů, jsem maličká a šťastná mezi těmi horskými velikány.

Před vchodem máme připravenou plnou tašku dobrot k snídani. Mléko, jogurty, sýr, šunka, vejce několika barev, čerstvé pečivo, domácí špek,  jahodové marmelády i kávu. Snídáme na prostorné terase, která patří k našemu apartmánu. Skvělé jídlo s romantickými výhledy, báječná nálada a radost. 4 rána a 4 noci , každý pohled z okna a terasy se za tu dobu změnil tolikrát, že i bez výletů, by člověk mohl jenom sedět na lehátku a pozorovat.

Tholer Roter Hahn
Tholer Roter Hahn
Tholer Roter Hahn
Tholer Roter Hahn

Výlety 

Odtud jsme podnikly několik výletů na ostatní farmy Roter Hahn, byli jsme v na túře v horách ve výšce 2000 m, svezly jsme se lanovkou, která přímo odtud sjíždí do údolí a dává možnost popovézt se vláčkem nebo uskutečnit výlety pěšky nebo na kole.

Tholer Roter Hahn

Skvělí a pohostinní majitele Elisabeth s manželem a jejich dětmi, zvířátka. Odměnou i pro nás bylo narození hříbátka, které se narodilo klisně Sissi před naším odjezdem. Seznámily jsme se také s historií rodiny, navštívily jejich starý dům s původními místnostmi, kuchyní i místem, kde už po několik pokolení se dělá skvělý špek. Farma  nabízí nejen krásný pobyt, ale možnost odtud vyrážet na horské túry, výlety do okolí a navštívit termální lázně v Meranu.

Děkujeme!

Adresa :  Rodina Elisabeth Gapp Aschbach 9, Algund

Tholer Roter Hahn

Rodina Elisabeth Gapp – Tholer

Statek Tholer v Aschbach (Algund) leží v nadmořské výšce 1350 metrů. Už v březnu bývá v Algundu 15 °C a je tu stejně teplo jako na Azurovém pobřeží. Jabloně tu začínají v tuto dobu dokonce kvést a celá vesnice se mění v bílo-růžovou zahradu. Oblast Algund zahrnuje nejen ovocné sady v nadmořské výšce 300 metrů, ale také se zvedá k zeleným loukám a horským pastvinám do výšky přesahující 1000 metrů. Všechny vesnice spadající pod Algund – Mühlbach, Algund Dorf, Forst, Vellau, Mitterplars, Oberplars Ried a Aschbach – se skládají vedle sebe jako dílky puzzle a vytvářejí jeden velký pestrý obraz. Symbolem zdejších vesnic jsou i dnes staré selské budovy, mohutné domy, ale také četné kostely a kapličky. Za vidění stojí především hrad Vorst a klášter Maria Steinach z roku 1243, který byl v roce 1525 během povstání tyrolských sedláků vydrancován.

Tholer Roter Hahn

Role organizace Roter Hahn v zemědělství Jižního Tyrolska

Zemědělství má v Jižním Tyrolsku stejně jako dříve velký význam. Zatímco v údolích Etschtal a Eisacktal dominuje pěstování vína a jablek, v údolí Pustertal převažuje mléčné hospodářství. Malé organizace garantují koncovému spotřebiteli exkluzivní produkty, ale pro sedláky je dnes mnohem těžší vyžít pouze ze zemědělství. Stále více sedláků je odkázáno vinou klesajících agrárních cen na vedlejší příjmy, v nejhorším případě také mimo statek. „Roter Hahn“ se snaží tento negativní trend zastavit kombinací zemědělství a turismu. Čtyři hlavní pilíře : Dovolená na statku, Selské šenky, Kvalitní produkty ze statku, Selská řemesla,  zajišťují sedlákům vedlejší příjem, ze kterého profitují také lidé přijíždějící sem na dovolenou: tradiční selský život s vlastními produkty, autentická atmosféra, srdečná setkání a blízkost přírody jsou zárukou nefalšovaného prázdninového zážitku, který se stěží jinde uvidí. Kde najdete turistický ráj přímo před dveřmi pokoje, kde jinde mají děti svou slepičku, která jim dává vejce k snídani a kde si rodina konečně může najít čas pro sebe? Přísná kritéria a pravidelné kontroly prováděné organizací „Roter Hahn“ mají za následek vysokou kvalitu pro hosta a udržitelný vývoj jihotyrolské selské kultury i pro příští generace.

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *