• Menu
  • Menu

Gaudí

Gaudí  Barcelona – Unesco

Architekt Antoni Gaudí má sedm prací označených na seznamu světového dědictví UNESCO. Jsou to Park Güell, Palau Güell, Casa Milà, Casa Vicens, La Sagrada Familia, Casa Batlló a krypta Colonia Güell.

Casa Mila (La Pedrera)
Casa Mila (La Pedrera)

 Architekt Antoni Gaudí

Narodil se v roce 1852 a přesné místo narození není známo. Získal tradiční náboženské a humanistické vzdělání. Vynikal především v geometrii a matematice. V roce 1878 absolvoval v Barceloně školu architektury. Jeho děkan prohlásil: „Pánové, jsme tady dnes v přítomnosti buď génia, nebo šílence.“ Je docela možné, že byl tak trochu obojí. Gaudího první veřejná práce pro Barcelonu, byla pouliční lampa na Plaça Reial. Zastupitelé města se opakovaně snažili zabránit výstavbě budov podle jeho návrhů. Žil samotářsky, asketicky, byl vegetarián a trpěl revmatickou artritidou. Nesnažil se napodobit žádné styly a po celý život zůstal naprosto originální. Je patrné, že rád recykloval a používal rozbité průmyslové dlaždice k dekoracím. Nejlepším příkladem je park Güell. Svůj život zasvětil umělecké práci inspirované pozorováním přírody. Při svých procházkách a výletech, často zavítal do Montserratu  a nedalekých jeskyní. Nikdy se neoženil a za své kariéry nezískal žádná ocenění. Mluvil nejraději katalánsky a v roce 1924 byl za odmítnutí mluvit španělsky zatčen. Mezi velké obdivovatele jeho prací patřil Salvador Dalí, Friedensreich Hundertwasser a Felix Candela. Zemřel dne 10. června 1926. Na přechodu byl sražen tramvají. Oblečen byl ve starých hadrech, neměl doklady a žádné taxi mu nezastavilo. Nakonec zasáhla policie a Gaudí byl převezen do nemocnice pro chudé. Zemřel o tři dny později ve věku 73 let. Je pohřben v kryptě katedrály Sagrada Familia.

Eusebi Güell, bohatý průmyslník, byl Gaudího hlavní patron. V roce 1885 byl Gaudí ještě neznámý, ale přesto jej Güell pověřil návrhem pro jeho palác Palau Güell na třídě La Rambla, dále na projektu vinných sklepů Güell a kryptou kostela Colonia Güell v obci Santa Coloma de Cervello na okraji Barcelony.

 Casa Vicens

Casa Vicens se stavěla v letech 1883 až 1889. Antoni Gaudí projektoval vilu pro továrníka Manuela Vicense. Toto rané dílo částečně vykazuje maurský vliv, který je obzvláště patrný na vrchu domu. Gaudí zde použil kámen, červené cihly a barevné keramické dlaždice se vzorem šachovnic a květin. Důvodem byla možná prezentace Manuela Vicense, který byl majitelem cihelny a závodu na výrobu dlaždic.

Casa Calvet

Casa Calvet z roku 1899 ve čtvrti Eixample je pětiposchoďový dům, který postavil Gaudí v letech 1898 až 1900 pro výrobce textilu Calveta. Tato stavba je pravděpodobně nejkonvenčnější budovou, kterou Gaudí navlhnul a realizoval. Stojí na ulici Calle de Casp v Barceloně.

Palau Güell

Palau Güell v blízkosti slavné ulice La Rambla je z roku 1888. Navenek palác působí velice střízlivě. Byl postaven z kamene a potažen jemným šedým mramorem. Světlo do budovy dopadá třemi oblouky leštěných kamenných pilířů. Mohutné oblouky vytvářejí dojem gotického okna. Gaudí zde kombinuje typickou čtvercovou strukturu katalánských středověkých paláců. Na střeše je 20 komínů z rozbitých keramických dlaždic, mramoru a barevného skla.

Palau Guell střechy
Palau Guell střechy

El Colegio Teresiano

Trochu opomíjena a turisty ignorována je El Colegio Teresiano. Tereziánská kolej byla stavěna mezi lety 1888 až 1890 a nebyla původně projektována Gaudím. Práci převzal až v březnu 1889. Vysoká škola byla postavena za dva roky a za málo peněz. To vysvětluje prostý a tajemný vzhled budovy.

Casa Batlló
Casa Batlló

Casa Batlló

V letech 1904 a 1906 Gaudí rekonstruoval Casa Batlló, dům textilního průmyslníka (Josep Batlló), který, vlastnil několik továren v Barceloně. Dům byl postaven v roce 1877. Gaudí nahradil původní fasádu a použil kámen a sklo. Zvlněný tvar a stěny omítnul vápennou maltou. Vše pokryl mozaikou z barevného skla a keramickými dlaždicemi. Fantastický interiér domu byl kompletně zrekonstruován. Dnes Casa Batlló funguje jako muzeum.

Casa Batlló
Casa Batlló

Casa Milà

Casa Milà, známá také jako La Pedrera, byla postavena v letech 1906 a 1912. Gaudí měl silné spojení s přírodou, z které čerpal inspiraci. Řekl: „Všechno pochází z velké knihy přírody.“ Casa Milà jsou vlastně dva bytové domy s nezávislými vchody. Domy jsou propojeny dvěma velkými vnitřními dvory a mají společnou fasádou. Prohlídka interiéru zahrnuje také návštěvu neobvyklé střechy s 28 komíny, dále podkroví a ukázku zařízeného bytu. Casa Milà je považována za „živý dům“, jelikož ohyby a zákoutí téměř plavou a dávají pocit živého organismu.

 Jako student žil Gaudí v několika pronajatých bytech ve čtvrti Eixample. V roce 1906 si koupil dům v parku Güell, kde žil až do roku 1925, než se přestěhoval do své dílny v La Sagrada Familia. Gaudího dům v parku Güell je nyní muzeum a jsou v něm i kusy nábytku, které si architekt sám navrhl.

Casa Mila (La Pedrera)
Casa Mila (La Pedrera)

La Sagrada Familia

Gaudí byl věřící člověk a náboženská symbolika se objevuje v mnoha z jeho prací. V roce 1883 začal pracovat na katedrále La Sagrada Familia. Obyvatelé Barcelony si nějaký čas mysleli, že katedrála je jedna z nejohavnějších staveb na světě. Od roku 1914 se již výhradně zaměřuje jen na tento projekt. Jeho nejslavnější mistrovské dílo, na kterém pracoval až do své smrti, je stále neúplné. Předpokládané datum dokončení masivní katedrály je odhadován na rok 2026, ke 100. výročí smrti Antonia Gaudího. Stavba, pokud to tedy dopadne, bude trvat celkem 144 let.

Hotel Attraction

Mezi jeho nedokončený projekt patří hotel Attraction na Manhattanu, kterým byl pověřen právě v době, kdy se přestěhoval do parku Güell a zahájil výstavbu kostela Colonia Güell. Návrh byl velice ambiciózní, protože v té době, nebyla žádná budova kdekoli na světě, vyšší než 300 metrů. Gaudí plánoval mrakodrap 360 metrů vysoký. V dochovaných kresbách jsou rozeznatelné jisté podobné prvky se Sagrada Familia. Uvnitř hotelu navrhl pět vysokých 14timetrových hal, které měly symbolizovat pět kontinentů. Hlavní částí měla být 125 metrů vysoká hala se Sochou svobody. O projektu je znovu uvažovalo v letech 2003, kdy se připravovala rekonstrukce Ground Zero na Manhattanu. Bohužel návrh neprošel.

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *