• Menu
  • Menu

Island

Gejzír Strokkur

Dalším naším  cílem a celodenním výletem  na Islandu,  je  údolí Haukadalur, v němž se nachází řada gejzírů, včetně nejznámějšího  Geysiru. Jméno dostal  Geysir ve 30. letech 20. století a po něm jsou následovně pojmenované všechny gejzíry světa. V době své největší aktivity chrlil vodní sloupec až do výše 80m. V současnosti je jeho aktivita velmi nízká. Pokud chcete shlédnout opravdový a chrlící gejzír , tak Strokkur je činný každých 5-10 minut  a chrlí vařící vodu do výše nad 20metrů. Na rozdíl od „ Velkého gejzíru – Geysiru „, který leží pár metrů odtud. Teplota vypuzené vody je 150 – 250 stupňů , hladina jezírka několikrát zapumpuje a zavlní , nafukuje se až vytryskne směrem vzhůru, díky vysoké teplotě se rychle změní v páru. Gejzír Strokkur najdete  na jihozápadě Islandu, v geometrální oblasti u řeky Hvitá, na úpatí hory  Laugarfjall . Jsou zde další dva menší gejzíry Litli Gaysir a Fata a dvě neaktivní jezera Blesi. Odtud je možné se přesunout ke kaskádovitému vodopádu Gullfoss na řece Hvítá, vysokému Háifossu a následně třeba do Duhových hor.

 

Gejsír Strokkur
Gejsír Strokkur

Další cíle v okolí :

Kráter Kerið (někdy psáno Kerio). V okolí jezera Thingvallavatn je na dosah zajímavý sopečný explozivní Kráter Kerið.  Nyní je již neaktivní, a to, co po něm zůstalo v krajině, je jen pozůstatek. Na dně kráteru je malé jezírko a procházka kolem kráteru či sestup k jezeru je možný a zajímavý.

Kráter Kerið
Kráter Kerið

Suðurland – Zemědělská univerzita Islandu (AUI) byla založena dne 1. ledna 2005. Jedná se o vzdělávací a výzkumné instituce v oblasti zemědělství a životního prostředí, vědy. Hlavní důraz je kladen na zachování a udržitelné využívání půdy a živočišných zdrojů, včetně tradičního zemědělství, zahradnictví a lesnictví, životního prostředí, plánování, restaurování vědy, rozvoje venkova a trvale udržitelného rozvoje.  se AUI ocenění Bc. stupně v těchto oblastech, a je oprávněn udělit MS a PhD stupňů, jakož i poskytování odborného vzdělání a dalšího vzdělávání.

Skálholt – První biskupské sídlo, založené 56 let poté , co se Islanďané přiklonili ke křesťanství, v dalších staletích bylo místo střediskem náboženství a vzdělanosti. V dnešní době je zde vzdělávací centrum.Velmi působivá je zdejší Dómkirkja, která je dlouhá 30m. Prvním biskupem , který sídlil na Skálholtu od roku 1056 byl Ísleifur Gissurarson.

evelina anileve

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *