Ostrov Penang a město UNESCO
Až si koupíte lístek na autobus do Penangu, nebuďte nešťastní, když vás řidič „vykopne“ v přístavu na pevnině. Jedná se o běžný postup, jak se na ostrov dostat. Jednoduše sledujte ostatní turisty, případně se zeptejte na „Ferry Penang“. Všichni vám hned ukážou cestu. Trajekt jezdí každou chvíli a za 1,5 RM (cca 10 Kč) se dostanete během několika minutové plavby až do přístavu v George Townu.
George Town
Centrum George Townu není velké. Pokud se budete pohybovat pouze ve staré zástavbě, k objevení většiny ulic vám bude stačit chůze. Pro lepší orientaci každopádně doporučuji pořídit mapu města. Ubytování jsme našli za pár ringgitů v malém hostelu „Just Duvet“, který se nachází nedaleko nejstaršího čínského chrámu hned v centru města. Tak jako u většiny našich hostelů, ani tady nebyla na domě jediná cedule, která by upozorňovala na hostel.
Centrum města je tvořeno starou koloniální zástavbou, která byla zapsána na seznam UNESCO. Nechybí zde ani starý přístav s pevností, která posloužila i během světových válek 20. století. Najdete tu spoustu hostelů, hotelů, restaurací, turistických atrakcí i informačních center. Z George Townu navíc vyjíždí několikrát denně rychlo-lodě (speedboats) na oblíbený ostrov Langkawi. Město tedy funguje i jako tranzit mezi pevninou a severními ostrovy.
Ve dne je George Town plný stylových kavárniček, které si nejvíc užijí hipsteři. Večer se město mění na jednu velkou párty. Otevřené bary do ulic, židličky a stoly umístěné přímo na silnicích a živá hudba. Malajci žijící ve městě a hlavně cizinci, kteří se tu usadili, vědí, jak přilákat turisty. Alkohol je tu navíc výrazně levnější než v ČR, takže si asi dokážete představit, jak levné jsou místní drinky třeba pro Angličany nebo Američany. V noci jsou pak ulice plné totálně opilých turistů, kteří si bužírují na jídle z ulice a následně se snaží dostat do svých hotelů.
Kromě čínských a budhistických chrámů, potkáte ve městě i muslimskou mešitu a nechybí zde ani indická čtvrť. O toleranci bychom se mohli učit od místních. Všechny národnosti a kultury zde totiž žijí v souladu. Nikomu jiný náboženský pohled nevadí.
Do George Townu se musí vypravit hlavně ti, kteří milují jídlo. Město je prý vyhlášeno svým kulinářským uměním. Popravdě těžko říct. Nejspíš jsme se stravovali na špatných místech, protože polévku, kterou jsme si dávali k večeři, jsem v žaludku cítila ještě druhý den ráno a shake z papáji jsme kvůli nedostatečné chuti museli dvakrát doslazovat.
Kek Lok Si Temple
Pokud máte na návštěvu Penangu trochu víc času, doporučuji vyrazit ke chrámu Kek Lok Si (Kek Lok Si Temple, 11500 Ayer Itam, Penang), který se nachází na kopci trochu mimo centrum města. Dostanete se sem sice klimatizovaným autobusem, ale připravte se na minimálně hodinovou okružní jízdu okolo Penangu. Chrám se v podstatě stále přestavuje a to už od roku 1891, kdy začala jeho výstavba.
Krásný výhled na město si užijete od chrámu Kek Lok Si, stejně jako z vrcholu Penang Hill, na který ty línější z vás vyveze ozubená lanovka.
Přidat komentář