Z Malajsie na Ko Lipe
Touto otázkou jsme strávili nejednu hodinu hledáním na internetu. Jak se dostat z Malajsie do Thajska? A jde to nějak přes jižní ostrovy? Informace jsme na internetu nacházeli velmi roztříštěné odkazující na další stránky, které už třeba dávno neexistovaly.
Nakonec jsme se rozhodli vzdát se, přijet na ostrov Penang a zeptat se přímo na místě. Ve městě George Town se nám dostalo rozmanitých odpovědí. V první cestovní kanceláři nám tvrdili, že trajekt na Ko Lipe jezdí z malajského ostrova Langkawi, ale že lístek až na Ko Lipe seženeme až po příjezdu na Langkawi. Přišlo nám zvláštní, že by nešlo koupit lístek na trajekt už z Penangu, a protože jsme se báli, abychom se na trajekt dostali, rozhodli jsme se zeptat v jiné cestovní agentuře, kterých je v místním přístavu přehršel. Tam už nám zařídili lístek až na Ko Lipe.
Lankawi
Rychlo-lodí (Speed boats) jezdí na Langkawi hned několik denně. Vybrali jsme si ranní loď v 7:15, která nás za několik hodin dovezla do přístavu na Langkawi, o kterém se tvrdí, že je to úžasný a nádherný ostrov. My jsme přijeli do přístavu, kde na nás co chvíli štěkali nepříjemní taxikáři a další handlíři. Ve stánku naší cestovní kanceláře jsme vyměnili fakturu o koupi lístku na trajekt na Ko Lipe za „pravé palubní vstupenky“, a pak se co nejdříve vypravili pryč z turistického chaosu, který v přístavu vládl.
Po několikaminutové chůzi okolo pobřeží jsme konečně došli do nějakého hotelového rezortu. Sešli jsme na pláž s krásným výhledem, skočili do plavek a už se cachtali. Za nedlouho přišel správce celého objektu a zdvořile nás z pláže vyhodil. „Za několik hodin sem přijíždí malajský premiér. Tady to teď budou „čistit“ policisté,“ vysvětlil nám a my sbalili své věci a vrátili se zpátky do přístavu, odkud nám už v 14:30 odjížděl další trajekt na cestě do Thajska.
Vyplňování dokumentů
V přístavu utrácíme poslední ringgity, a pak si jdeme sednout k terminálu. Přijde nám zvláštní, že jsme u terminálu sami, a tak se jdu s lístkem zeptat, zda jsme správně. Pán se jen usměje a doprovází mě zpátky do odjezdové haly, kde u stolečku s desítkami pasů sedí několik Malajců vyplňujících dokumenty. Rychle přidám i naše pasy a jdu zpátky pro holky a zbytek batohů. Vracíme se všechny ke stolečku, kde postávají samí turisté. Vyplňování dokumentů je nekonečné. Už máme alespoň dvacet minut zpoždění. Stále dokola se ptám, zda trajekt už neodjel. „Dokud to tady nedoděláme, tak se loď nehne z místa,“ oznámí mi vrchní zapisovač a já se uklidním. Konečně je dokumentace hotová. A my nasedáme do ledově vyklimatizované lodi. (Bez šátku nebo mikiny se to nedá.)
Vízum do Thajska
Za hodinu a půl přijíždíme k molu u thajského ostrova Ko Lipe. Nasedáme do tradiční dřevěné lodě „long boat“, která nás přiváží až na bílou pláž. „Jsme v ráji,“ pomyslím si. Žádné hotelové rezorty jako na Langkawi. Všude okolo nás bílý písek, tradiční dřevěné lodě, zelené stromy a vysmátí Thajci. „Teď ještě dostat razítko do pasu,“ myslím si ve frontě u jednoduše zařízené boudy na pláži, která funguje jako imigrační oddělení. Fotka, razítko a je to! Víza na 15 dní v Thajsku zařízena. Jupííí. (Pozn. V případě, že se do země dostanete po moři nebo po zemi, dostáváte víza na 15 dní. Pokud do Thajska přiletíte, dostanete víza na 30 dní. Za víza se neplatí. Jedná se v podstatě o formalitu – razítko do pasu.)
Dobry den,
Za mesic se chceme vydat z Langkawi na thajsky ostrov Kho Lipe. Dobrou zpravou je, ze to lze 🙂
Zeptam se jeste na Vasi zkusenost s ubytovanim. Je vhodne si ho zaridit dopredu? Nebo staci prijet a obejit par mist. Mate nejake doporuceni? Jak dlouho jste na ostrove zustali a co je tam nejzajimavejsi?
Dekuji
Po zkušenosti v Thajsku,je lepší řešit ubytování na místě. Můžete pak vybírat místo i cenu. Pokud je to možné , tak na první dva dny můžete zabukovat přes internet. Ko Lipe a okolní ostrůvky v souostroví Tarutao jsou nádherným místem. Jako všude i v Thajsku se velmi rozmáhá turismus a tak to, co bylo před pár lety nemusí být pravdou : https://www.kamsevydat.cz/?s=tarutao
Krásné cestování přeje za Kam se vydat Jana Schlitzová