Asijské jídlo
Jestli si bez českého chleba, eidamu a turisťáku nedokážete představit žít, pak byste do Malajsie jezdit neměli. Případně sem zajet můžete, ale připravte se na „odtučňovací kůru“, protože ani jeden z těchto produktů v místním obchodě neseženete. Z „evropských potravin“ zde můžete narazit na bílý toastový chléb, margarín, který dle výrobce nepotřebuje být umístěn ani v ledničce a někdy i samostatně balený tavený plátkový sýr. To ale vzhledem k úžasnému a rozmanitému místnímu jídlu kupovat nechcete.
Komu nevadí přehnané množství chilli a kdo rád zkouší nové chutě, ten bude jídlo v Malajsii milovat. Vzhledem k promíšenosti asijských kultur je ovšem poměrně náročné určit, jaký zde zdejších pokrmů patří do malajské kuchyně, a jaký je thajský nebo třeba indický.
Ať už v Malajsii vyzkoušíte jakoukoli restauraci, většinu jídel bude tvořit základ z rýže nebo nudlí, do kterého se potom přidají různě ochucené omáčky s různým druhem masa nebo zeleniny. Vegetariáni si zdejší jídlo zamilují. Smažené těstoviny nebo rýže se smaženou zeleninou se podávají na každém rohu a jsou nejlevnější z nabízených jídel.
Pokud opravdu nevydržíte bez pečiva, můžete si v restauraci objednat chlebovou placku. Ta se podává buď „bez chutě“, nebo s různými příchutěmi od česneku přes rozmarýn po sýr a jiné.
Jídlo na ulici
Pokud vám nevadí trochu špinavější prostředí, rozhodně byste měli vyzkoušet jídlo z ulice. Jídlo v malých stáncích, ve kterých místní v rychlosti usmaží nudle případně rýži, je výrazně levnější než v restauracích a občas i chuťově zajímavější. Jediné, čeho se nesmíte bát, jsou hygienické podmínky, nad kterými by se kontroloři z Evropy nejspíš zhrozili. Na cestách jsme potkali hned několik turistů, kteří strávili nejeden den v křečích na postelích a záchodech v hotelových pokojích. Což ovšem nikdy nebyl náš případ. Jak jsme pochopili, jde nejspíš o shodu náhod. My jsme přehnanou hygienou netrpěli. Často jsme v restauracích pili vodu z karafy a ledové kostky se staly součástí každého nápoje. Naše ignorace případné nákazy střední flóry se dostala tak daleko, že nám byli lhostejné i okolo probíhající krysy a šváby.
Podle nutričních specialistů by většina z místních jídel do dietního jídelníčku neprošla. Bílá rýže a nudle, jídla smažená a nepříliš mnoho ovoce a zeleniny. I polévky, které můžete pokládat za hlavní jídlo, se zde dělají na sádlovém základu. Možná je to dáno pohybem, nebo zdejším sluncem, věřte nebo ne, většina návštěvníků i přes zdejší zdánlivě nezdravou stravu zhubne.
Pokud máte rádi ovoce a ovocné džusy, určitě byste měli vyzkoušet všude nabízené čerstvé šťávy. Za pár korun vám ve stáncích všude po Malajsii přímo před očima vytlačí šťávu z roztodivného místního ovoce. Nečekejte ale žádnou slávu. Místní se snaží ušetřit, a tak vám do nápoje zakomponují pořádnou ledovou vrstvu, trochu vody z kýble a cukernatý roztok. I v tomto případě se občas nesmíte štítit hygienických standardů.
Přidat komentář