• Menu
  • Menu

GRAFFITI – BRAZÍLIE 19

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Jižní Amerika » Brazílie » GRAFFITI – BRAZÍLIE 19

Mekka graffiti – Brazílie

Brazílie je země s nejhorším rozdělením bohatství ve světě. Existují zde jen dvě sociální třídy.  Hodně chudí a hodně bohatí. Na naší cestě po této zemi, jsem si nemohla nevšimnout,  velikého množství pomalovaných zdí s různými názory a projevy a sebevyjádřením. Plno zákoutí, vchodových dveří, garáží a dokonce i celých ulic jako v Santa Teresa, Rio de Janeiro, jsou pomalované. Město je považováno za pravou Mekku Latinské Ameriky pro umělce tvořící graffiti.

graffiti Brazílie
graffiti Brazílie

Street Art

Street art je zde všudypřítomný. Existuje ve všech koutech města. Od favelas, kde s jsou portréty žen, které přišly o své milované během násilí s policií, až po bohaté rezidenční čtvrtě, nebo například kilometrovou zeď podél Jardim Botânico. O tom jak je graffiti populární, svědčí i pomalování letadla brazilské společnosti GOL během FIFA World Cup 2014.

Graffiti je legální, ale…

Dnes je graffiti právně chráněná umělecká forma a byla v březnu 2009 legalizována a schválena vládou. Umělci a výtvarníci si mohou volně vytvářet své kreace, ale pouze se svolením a souhlasem majitelů budov, kteří jim za provedené graffiti platí. Nicméně, street art by nebylo to co je, kdyby  bylo úplně legální. Značné procento maleb je provedeno bez souhlasu vlastníků a nutno dodat, že z mnoha  těchto „vandalů“, kteří na ulici začali svou kariéru jsou dnes slavní umělci .

graffiti Brazílie
graffiti Brazílie

Graffiti upozorňuje na problémy ve společnosti

Ačkoli graffiti je všudypřítomné v městském prostředí, není považováno za vandalismus, ale spíše jako prostředek k pozitivní změně. Existuje nevyslovené pravidlo, že žádný umělec nemaluje přes práci jiného výtvarníka. Lidé označují stěny s jejich jménem a myšlenkami. Umění bylo vždy nejlepší formou vyjádření a graffiti  se stalo moderním způsobem, jak upozornit na společenské problémy. Malby na zdích se vyjadřují k náboženství, politice, mají svůj osobitý  humor, volají po sociálních změnách, bojují s masivní chudobou, protestují proti domácímu násilí, hájí práva žen a připomínají  lidové tradice a folklor. Necenzurované umění jde vlastní cestou. Svým způsobem vychovává mladé lidi a na mnoha místech se používá jako síla proti kriminalitě.

GRAFITI BRAZÍLIE (19)

 Pixação

Pre-formu graffiti v Brazílii byl pouliční styl malby zvaný „Pixação“. Začal se objevit v roce 1940 až do 50. let 20. století. V zásadě se jednalo o politická prohlášení psané na budovy dehtem. Některé znaky jsou ovšem nezasvěceným nesrozumitelné. Zajímavostí je že Pixação se psalo, nebo malovalo,  v nejvyšších a nejnepřístupnějších míst,  za pomoci volného lezení a slaňování.

cestopis následující

cestopis předcházející

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *