• Menu
  • Menu

Guinness storehouse, Dublin

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Irsko » Guinness storehouse, Dublin

Domov piva Guinnesse

Řekněme si to na rovinu. Dublin = Guinness a i když vás toto černé pivo nijak nenadchlo, pokud se náhodou někdy vypravíte do irské hlavní metropole, měli byste do zdejšícho skladu zajít. Vyrazit do Dublinu a neochutnat v některém ze zdejších barů pintu tmavého Guinnesse, je totiž stejné jako přijet do Paříže a nevyfotit si Eiffelovu věž.

Guinness storehouse (v překladu sklad Guinness) je „domov piva Guinnesse“, který je otevřen pro návštěvníky každý den od 9:30 do 19:00. Vstupenky si doporučuji zakoupit přes internet na stránkách: www.guinness-storehouse.com/en/tickets. Za dospělého zaplatíte 20 €, studenti se do skladu podívají za 18 € a děti za 13,50 €. Pokud ale budete mít štěstí, můžete na oficiálních stránkách narazit na slevy. Lístek za dospělou osobu vás tak přes internet může vyjít i na mnohem příjemnějších 14 €.

Guinness storehouse
Guinness storehouse

Sedmipatrovou budovou se projdete bez průvodce. V prvním patře vás sice uvítá jeden ze zaměstnanců, který vám vysvětlí, jakou má výstava strukturu a co v jakém sálu očekávat, zbytek je ale už na vás.

První patro – příběh ingrediencí a zakladatele Arthura Lease.

Právě tady se dozvíte, jaké jsou tři základní suroviny potřebné pro výrobu té „nejlepší pinty Guinnesse“ a seznámíte se s rodinou zakladatele zdejšího pivovaru, který pomohl překonat hladomor a jiné krize země v průběhu 250 let existence pivovaru.

Samozřejmě že zde nechybí ani obrovský obchod se všemi možnými suvenýry na téma „Guinness“, který má zvýšit zdejší zisky.

V druhém patře pokračuje příběh piva popisem jednotlivých etap při jeho vaření. Následuje výstava věnovaná transportu piva do jednotlivých vývozních zemích. Pro unavené návštěvníky je k dispozici kavárna.

i já si točím své pivečko
i já si točím své pivečko

První ochutnávka

Po poměrně nudném „technickém a teoretickém základu“ se konečně dostáváme do zajímavější oblasti. Ochutnávková místnost se nachází ve třetím patře, kde více než pivo oceníte opravdu stylový design místnosti. Následuje patro s reklamními předměty a slavnými reklamními slogany, po kterém přichází na řadu dle mého názoru nejlepší část celé prohlídky: „Akademie piva Guinness“. I v deset hodin ráno si tu budete muset vystát frontu, ale jakmile se dostanete do zšeřelé místnosti s několika stolečky a pípami, už si budete jen užívat.

Naučí vás tu čepovat „nejlepší pintu Guinness“, a když se vám to povede opravdu dobře, můžete si odtud odnést i certifikát s vaším jménem. (Pozn. Nebojte, certifikát tu nakonec vystaví každému.) No a závěr je ze všeho nejlepší – vlastoručně natočenou pintu si zde můžete i v klidu vypít. Součástí vstupného do skladu Guinness je totiž i jedna pinta piva. Kupón můžete vyměnit tady, případně o patro výš v restauraci nebo ve slavném Gravity baru, který se nachází v sedmém, nejvyšším patře.

výhled na Dublin
výhled na Dublin

Gravity bar

Představte si to asi takhle. Je deset hodin ráno a zdejší kruhový prosklený bar je plný popíjejících turistů. Výhled je tu opravdu úžasný. Dublin máme, jak se říká: „jako na dlani“. Při pohledu k baru, který se krčí uprostřed místnosti mezi davy více či méně opilých turistů, je nám trochu úzko. Zůstáváme jen tak dlouho, dokud neobejdeme celý bar kolem dokola. Pak raději zamíříme do tišší části, kde si můžeme v klidu vychutnat zbytek naší pinty.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


komentář