• Menu
  • Menu

Hop on hop off bus Dublin

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Irsko » Hop on hop off bus Dublin

Červený double decker  City Sightseeing

Přiznám se i bez mučení: systém městských turistických  autobusů „Hop on hop off“ mi vždy naháněl tak trochu husí kůži. Nejsem jednou z těch turistů, kteří „jdou se stádem“ a užívají si naplánovanou dovolenou dle turistický průvodců Lonely Planet, a tak jsem byla vždy přesvědčena, že systém této dopravy není vymyšlen pro mě.

Jenže když už se rozhodnete navštívit nějaké evropské hlavní město a ještě si k tomu pořídit městský pas, pak už se mezi konvenční turisty řadíte. A protože jsme si i my při návštěvě Dublinu pořídily zdejší městskou kartičku, která nás opravňovala k využití turistických autobusů hop on hop of, nezbylo nám než naskočit do červeného double deckeru a vypravit se okolo nejturističtějších míst města.

V Dublinu funguje hned několik turistických dopravních společností. Nejrozšířenější je určitě klasický červený double decker  City Sightseeing „Hop on Hop off“, který brázdí ulice města hned na třech různých trasách – červenou, modrou a žlutou vystřídá noční černá linka, která není tak frekventovaná. Pokud se budete chtít projet i v noci, musíte si připlatit dalších 7 euro.

ze střechy autobusu
ze střechy autobusu

Od dubna do října

Autobusy fungují pouze během hlavní turistické sezóny, tedy od dubna do října. Jezdí se denně od 9:00 (modrá linka 10:00) do 16:00. Červená nejvytíženější linka funguje dokonce během letních prázdnin až do 19:00.

Červená linka

Červená linka vede skrz centrum okolo Trinity college, Dublinského hradu, jednotlivých Katedrál a Dublinie, přes Guinness storehouse, okolo věznice Kilmainham Gaol, po které se prakticky odpojuje od trasy modré linky a pokračuje přes Phoenix park okolo Zoo a zpět okolo řeky a palírny Jameson do centra města, kde svůj okruh končí. Autobusy vyjíždí 15 až 20 minut a celá trasa trvá něco přes hodinu.

Modrá linka

Oproti tomu modrá linka vede turisty po severní části Dublinu. Dostává se až k hřbitovu a museu Glasnevin, přes botanickou zahradu ke Croke stadionu, odkud se vrací zpět do centra. Autobusy vyjíždí každých 30 minut. Trasa trvá více než hodinu.

úplně prázdná žlutá linka
úplně prázdná žlutá linka

Žlutá linka

Unikátní a nepříliš využívanou trasu má žlutá linka. Ta začíná na východě města u nového stadionu Aviva a okračuje po své jižní trase okolo katedrál přes palírnu whiskey Teeling až k Guinness storehouse. Autobusy vyjíždí každých 30 minut a trasa trvá okolo půl hodiny.

Jízdenka na 24 hodin vás vyjde na 19 euro (pro studenty 17 euro a děti jedou zadarmo), pokud budete chtít využívat autobusy déle než 24 hodin, můžete si jízdné rozšířit na 48 hodin (Lístek vás vyjde jen o 3 eura dráž.).

Dublinská jízda turistickým autobusem byla mým úplně prvním využitím této městské turistické atrakce. A popravdě musím přiznat, že jsem si jízdu poměrně užila. Kromě výkladu historie města a faktu, že si člověk po mnohahodinové chůzi ulicemi konečně sedne, jsme s Alise využily i nabízené doprovodné služby. Zastavily jsme se tak třeba v baru Sullivans, kde jsme si pochutnaly na pravé irské kávě (úplně zadarmo), ochutnaly další pintu piva v Nancy Hand´s a „dorazily“ se koktejlem v Oscar´s bar and kitchen. Návštěva těchto tradičních podniků nás tak trochu posunula do „vyšších dimenzí“ a město jsme si tak možná užily o nějaký ten stupeň víc 🙂 .

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *