Whiskey Teeling
Už nějaký ten pátek žiji ve Skotsku, takže skotská whisky a návštěvy zdejších palíren se pro mě staly už běžnou součástí víkendových výletů. Ani návštěvu nově vybudované palírny v Dublinu, Teeling, jsem si proto nemohla nechat ujít. Navíc, jak mě všemožné poutače okolo města upozorňovaly, mělo by se jednat o „nejlepší prohlídku palírny na světě“.
Do palírny whiskey Teeling, která se nachází v jihozápadní části Dublinu, v oblasti Newmarket (Teeling distillery, 13-17 Newmarket, Dublin 8), jsme s Alise vyrazily brzy. Plán byl jasný: Stihnout první prohlídku v 9:30 a pak se v rychlosti přesunout k dalším turistickým atrakcím. Jak nám brzy došlo, takhle jednoduché to ve zdejší palírně nebude. „Bohužel, dnes ráno máme plno. První volná prohlídka je až za hodinu,“ upozornila nás paní u pokladny.
Co naplat, koupily jsme si tedy lístky na první možnou prohlídku. Mohly jsme si vybrat ze dvou možností: Teeling ochutnávky a Teeling trinity ochutnávky.
Obyčejná Teeling ochutnávka se skládá z komentované prohlídky, která je zakončena ochutnávkou jedné whiskey a koktejlu z whiskey. Cena je 14 euro.
Teeling trinity ochutnávka zahrnuje ochutnávku třech různých Teeling whiskey: malosériové whiskey (Small Batch), whiskey z jednoho druhu zrna (obilí) (Single Grain) a jednosladové whiskey (Single Malt). To vše včetně prohlídky za 20 euro.
Prohlídka začala v místnosti plné historických předmětů a odkazů na dlouhou tradici irských palíren. Po desetiminutovém okolkování okolo různých nádob na whiskey a pročítání všech výrobních procesů a daňové politiky nás konečně přišla zachránit naše průvodkyně. Prohlídka konečně nabrala grády. Po úvodním propagačním videu a zopakování všech historických detailů, které jsme pročítali v předchozí místnosti se otevřely brány vlastní palírny.
Palírna
„Toto je plně funkční palírna. Právě vyrábíme whiskey, tak se musím omluvit za ten hluk okolo,“ začala výklad průvodkyně a pokračovala přes jednotlivé výrobní procesy. „Prvně musíme rozemlít ječmen a pak vytvořit slad….,“ pokračovala a já přemýšlela, kolikrát jsem už slyšela příběh o prvním stádiu výroby whiskey, kdy je potřeba uvařit cca 8% pivo, které se v dalším stádiu kvasí a třikrát destiluje až na 80% alkohol, který se dál ředí vodou na 50-60% a dává do různých již použitých sudů od burbonu, vína nebo jiného alkoholu. Musím přiznat, že na rozdíl od skotských průvodců, kteří jsou většinu dne v podnapilém stavu, zdejší průvodkyně mile překvapila. O whiskey a její výrobě věděla a pověděla opravdu všechno.
Po hodinové prohlídce následovala poslední, pro většinu turistů nejoblíbenější část: ochutnávka whiskey. Sedli jsme si na barové židličky a před námi se objevily dva drinky. I v této části naše průvodkyně zazářila. „Whiskey se nepije jako voda. Prvně musíte přivonět, pak zkontrolovat barvu, ochutnat a poválet po jazyku a nakonec polknout a vydechnout,“ pokračovala ve svém výkladu. „Měli byste cítit …. Samozřejmě je to na vás. Každý má jiné chuťové pohárky a představy o chutích,“ dokončila a rozloučila se s námi.
V klidu jsme si vypily naše dva drinky. Popravdě whiskey, kterou jsme dostali k ochutnání, nepatřila mezi nejlepší, co jsem kdy pila. Na druhou stranu příjemně nakyslý koktejl, který ochutnávku ukončoval mile překvapil.
Pokud nemáte žádnou zkušenost s whiskey a nikdy jste nenavštívili žádnou palírnu, doporučuji navštívit zdejší Teeling. Čeká vás milé prostředí a opravdu velký přehled informací ze světa produkce whiskey. Jen doporučuji prohlídku rezervovat dopředu, aby se vám nestalo, že přijdete a bude už plno 🙁 .
Přidat komentář