• Menu
  • Menu

Teeling distillery

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Irsko » Teeling distillery

Whiskey Teeling

Už nějaký ten pátek žiji ve Skotsku, takže skotská whisky a návštěvy zdejších palíren se pro mě staly už běžnou součástí víkendových výletů. Ani návštěvu nově vybudované palírny v Dublinu, Teeling, jsem si proto nemohla nechat ujít. Navíc, jak mě všemožné poutače okolo města upozorňovaly, mělo by se jednat o „nejlepší prohlídku palírny na světě“.

Do palírny whiskey Teeling, která se nachází v jihozápadní části Dublinu, v oblasti Newmarket (Teeling distillery, 13-17 Newmarket, Dublin 8), jsme s Alise vyrazily brzy. Plán byl jasný: Stihnout první prohlídku v 9:30 a pak se v rychlosti přesunout k dalším turistickým atrakcím. Jak nám brzy došlo, takhle jednoduché to ve zdejší palírně nebude. „Bohužel, dnes ráno máme plno. První volná prohlídka je až za hodinu,“ upozornila nás paní u pokladny.

palírna Teeling
palírna Teeling

Co naplat, koupily jsme si tedy lístky na první možnou prohlídku. Mohly jsme si vybrat ze dvou možností: Teeling ochutnávky a Teeling trinity ochutnávky.

Obyčejná Teeling ochutnávka se skládá z komentované prohlídky, která je zakončena ochutnávkou jedné whiskey a koktejlu z whiskey. Cena je 14 euro.

Teeling trinity ochutnávka zahrnuje ochutnávku třech různých Teeling whiskey: malosériové whiskey (Small Batch), whiskey z jednoho druhu zrna (obilí) (Single Grain) a jednosladové whiskey (Single Malt). To vše včetně prohlídky za 20 euro.

Prohlídka začala v místnosti plné historických předmětů a odkazů na dlouhou tradici irských palíren. Po desetiminutovém okolkování okolo různých nádob na whiskey a pročítání všech výrobních procesů a daňové politiky nás konečně přišla zachránit naše průvodkyně. Prohlídka konečně nabrala grády. Po úvodním propagačním videu a zopakování všech historických detailů, které jsme pročítali v předchozí místnosti se otevřely brány vlastní palírny.

palírna Teeling
palírna Teeling

Palírna

„Toto je plně funkční palírna. Právě vyrábíme whiskey, tak se musím omluvit za ten hluk okolo,“ začala výklad průvodkyně a pokračovala přes jednotlivé výrobní procesy. „Prvně musíme rozemlít ječmen a pak vytvořit slad….,“ pokračovala a já přemýšlela, kolikrát jsem už slyšela příběh o prvním stádiu výroby whiskey, kdy je potřeba uvařit cca 8% pivo, které se v dalším stádiu kvasí a třikrát destiluje až na 80% alkohol, který se dál ředí vodou na 50-60% a dává do různých již použitých sudů od burbonu, vína nebo jiného alkoholu. Musím přiznat, že na rozdíl od skotských průvodců, kteří jsou většinu dne v podnapilém stavu, zdejší průvodkyně mile překvapila. O whiskey a její výrobě věděla a pověděla opravdu všechno.

Po hodinové prohlídce následovala poslední, pro většinu turistů nejoblíbenější část: ochutnávka whiskey. Sedli jsme si na barové židličky a před námi se objevily dva drinky. I v této části naše průvodkyně zazářila. „Whiskey se nepije jako voda. Prvně musíte přivonět, pak zkontrolovat barvu, ochutnat a poválet po jazyku a nakonec polknout a vydechnout,“ pokračovala ve svém výkladu. „Měli byste cítit …. Samozřejmě je to na vás. Každý má jiné chuťové pohárky a představy o chutích,“ dokončila a rozloučila se s námi.

ochutnávka
ochutnávka

V klidu jsme si vypily naše dva drinky. Popravdě whiskey, kterou jsme dostali k ochutnání, nepatřila mezi nejlepší, co jsem kdy pila. Na druhou stranu příjemně nakyslý koktejl, který ochutnávku ukončoval mile překvapil.

Pokud nemáte žádnou zkušenost s whiskey a nikdy jste nenavštívili žádnou palírnu, doporučuji navštívit zdejší Teeling. Čeká vás milé prostředí a opravdu velký přehled informací ze světa produkce whiskey. Jen doporučuji prohlídku rezervovat dopředu, aby se vám nestalo, že přijdete a bude už plno 🙁 .

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *