• Menu
  • Menu

Hadcová step, jiný svět na dosah ruky

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihomoravský kraj » Hadcová step, jiný svět na dosah ruky

Pokud se chcete na jeden den ocitnout v jiném podivném světě, kde jako by neplatila naše všeobecná pravidla, potom je hadcová step blízko obce Mohelno tou pravou lokalitou. Jedná se o přírodní rezervaci národního významu, kterou utváří mimo jiné i řeka Jihlava líně se vinoucí na dně členitého kaňonu. Voda zde za léta vytvořila meandr hluboce zařezaný do skalnatého okolí. Místní jej nazývají Čertův ocas. Na své procházce zde pochopíte, proč je tato lokalita chráněna. Obrovská rozmanitost fauny i flóry je viditelná na každém kroku. Osobně doporučuji pozdní jarní měsíce či počátek léta, kdy se rostliny chlubí svými květními suknicemi.  Díky hadci, silně bazické hornině se zde nacházejí i rostliny jinak v České republice zcela chybějící. Právě tato hornina, velmi nízký počet průměrných srážek, silný vítr a koryto řeky utvořily tuto lokalitu. Avšak zasáhl i člověk. Pastva dobytka utvářela nejen tento kousek země, ale i převážnou část Třebíčského okresu, kde se step nachází. Nepřetržitá pastva selektovala pro dobytek nechutné druhy rostlin a dala tak zcela jiný charakter a rostlinné složení loukám.  Nachází se zde mnoho druhů chráněných rostlin i živočichů. Informace o nich naleznete na všudypřítomných informačních tabulích. Nad vlastním meandrem je zřízena vyhlídková terasa odkud také vedou turistické stezky do okolí. Lokalita je velmi fotogenická a romantická. Kvetoucí zakrslé rostliny doplněné začarovanými stromy…Nanismus rostlin je vyhledávaným turistickým prvkem. Bizarně zkroucené malé borovičky či duby dorůstající na tolik nepříznivém podkladu pouze jednoho či dvou metrů…..

Na mnoha místech skála nestoudně ukazuje své nahé tělo, mnohdy rozdrásané hlubokými jizvami. V nich se při troše štěstí uchytí drobné dřeviny a traviny. Překrásná dramatická podívaná doplněná vždy extravagantními nevšedními mraky. Toto místo jsem navštívila několikrát a pokaždé jsem zde viděla neskutečná oblaka. Jako z pohádky. Nadýchaná avšak dramatická oblaka propouštějící paprsky slunce dopadající na kříž na vrcholu rokle. Silná atmosféra doplněná vůni rostlin. Traviny vás lechtají na chodidlech i po lýtkách, uhýbáte před trny trnky kvetoucí u cesty a dáváte pozor pod nohy. Na cestě k meandru zažíváte změnu rostlinstva na krátké vzdálenosti tak výraznou, že to až bere dech.

Překrásné zde jsou procházky na jaře či na podzim. Krajina se zde mění ne s každým ročním obdobím, měsícem či dnem, ale každou hodinou. Slunce zde v průběhu dne maluje ty nejroztodivnější stíny a budí květy svými paprsky. Ty se s jejich posledním dotykem opět uzavírají a trpělivě čekají na další probuzení.

Je to opravdu jiný svět. Jako by ani jednadvacáté století neexistovalo. Stačí však vyšplhat zpět na vrchol stepi a civilizace se připomene tou nejobludnější formou. Dráty elektrického vedení uvozující pohled na jadernou elektrárnu Dukovany. Kouřící komíny nezapadají do poklidného a mírumilovného charakteru stepi. Vypadají zde jako několik kouřících bezdomovců čekajících na opožděný vlak. Bohužel my již víme, že zde budou čekat a pokuřovat svou krabičku cigaret i nadále. Doufejme tedy, že hadcová step zůstane se svojí nevinnou krásou opodál a objeví ji pouze ti, kteří touží po klidu a poznání nejen nových míst.

Katka

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *