• Menu
  • Menu

Hamousův statek – Zbečno

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Hamousův statek – Zbečno

Hamousův statek

Statek stojí naproti kostelu sv. Martina ve  Zbečně. Nejcennější památka čp.22 Hamousův statek, roubený špýcharový objekt z r.1760 (jeho počátky sahají až do 16. století). Areál jedné z našich nejcennějších staveb lidové architektury tvoří vedle hlavního objektu i stodola, stáje a chlévy. Zpřístupněna je černá kuchyně, dvě komory, velká světnice, výměnek s kuchyňkou, sklep, chlévy a zahrada, prohlédnout si můžete i repliku chlebové pece. Objekt je otevřený v sezóně.

Hamousův statek

František Hamous od roku 1763 obytné stavení i přilehlé hospodářské stavby opravoval a jeho následovníci se snažili udržet tento stav do dnešních dob. Zejména vděčíme Františku Kučerovi a jeho zeti Václavu Barchánkovi, kteří statek vlastnili v době, kdy všichni ostatní stavení bořili a stavěli nová obydlí.

Hamousův statek

Zbečno

Malebná obec v údolí Berounky patří k nejstarším u nás. Obec  se nachází  3 km východně od Křivoklátu. První zmínka pochází z roku 1003. V Kosmově kronice je ves zmíněna v pověsti o knížeti Krokovi

kolem Berounky

Kostel sv. Martina

Původně románský kostel z 12. století, v letech 1691-1717 zbarokizovaný, v r. 1831 přistavěna věž.

kostel sv. Martina

Dalšími zajímavostmi je Masarykův most nad Berounkou, Masarykova vyhlídka. 3 km od Zbečna je přehrada Klíčava a nad Zbečnem směrem na Sýkořice je vyhlídka Pěnčina.

Pozn: část textu z knihy Velká turistická encyklopedie, Středočeský kraj, Petr David, Vladimír Soukup.

Zbečno
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *