• Menu
  • Menu

Havaj je ráj

DESTINACE HAVAJ

Je jednoduché pochopit proč je Havaj spojována se synonymem „Ráje“. Stačí se rozhlédnout kolem – kouzelné pláže plné krásných palem, nádherně tvarované smaragdové útesy, korálové útesy a kouřící sopky. Přirozená krása těchto roztroušených ostrovů v kobaltově modrých vodách Tichého oceánu jsou nebesky krásné i bez jakýchkoliv dalších turistických „atrakcí“.

Havaj – tedy správně Hawai‘,  je vzácným místem, který se hemží  samými unikáty. I když jsou ostrovy jedním ze států USA, stále je zde velmi znatelný a významný vliv polynéského kulturního dědictví. Havaj byla připojena ke spojeným státům v roce 1959 jako její poslední stát. Místo je mixem Západu a Východu, témeř „napůl cesty“ mezi Severní Amerikou a kontinentální Asií.

Spousty endemitů a jedinečných ekosystémů jsou zde samozřejmostí a ne nadarmo jsou zvýšené kontroly na dovoz rostlin a živočichů, které  by mohly místní krajinu velice rychle přeměnit. Ještě před pěti sty lety byla tato oblast naprosto izolována od okolního světa.

KAUAI - výhled na Kalalau - Na Pali
KAUAI – výhled na Kalalau – Na Pali

Osobnosti z Havaje

Havaj je i  samozřejmě také spojována s americkým prezidentem Barakem Obamou, který odtud pochází a našla si také oblibu u spousty amerických herců jako je uznávaný ztvárnitel Jamese Bonda Pierce Brosman, nebo oblíbený herec Ben Stiller či zpěvák Jack Johnson.

Kam na Havaji ?

Havaj není  vždy levná záležitost, i když dnes existuje spousta možností jak získat levné letenky. Havaj je daleko, ať už se na ni vydáte odkudkoliv. Nejlepší jsou lety ze San Francisco, Seattle nebo z Aljašky. Když už se pro tuto cestu rozhodnete, určitě nebudete litovat! Kde jinde můžete na jednom místě zažít procházky městskou džunglí, deštným pralesem, nudistickou pláž a zasněženou horu. Je zde nepřeberné množství aktivit, ať už na zemi, ve vodě či ve vzduchu.

Celá oblast se skládá ze 132 ostrovů, ostrůvků a atolů. Nejvýznamnější jsou Big Island nazývaný Hawaii (Orchideový ostrov),  Oahu (Hlavní ostrov), Maui (Ostrov údolí), Kauai (Ostrov zahrad), Lanai (Ananasový ostrov), Molokai (Ostrov přátelský), Niihau (Ostrov soukromí), Kahoolave který je neobydlený).

Všechny části souostroví jsou sopečného původu a postupně vznikly před dvaceti milióny let. Nejmladším a jediným dosud činným je ostrov Big Island. Nejvyšším bodem celé Havaje je sopka Mauna Kea  4201 m n. m  (pokud připočítáme její celkovou výšku ode dna oceánu, je zároveň nejvyšší horou světa dosahující výšky přes 10 000 m. Na stejném ostrově se nachází i druhý nejvyšší vrchol Mauna Loa  4171 m n. m., kde se nachází astronomická observatoř a ručí asi nejčistším výhledem na hvězdnou oblohu na světě. Zajímavostí je že lávové útvary byly využity k nácviku kosmonautů, kteří zde cvičili chůzi po měsíčním povrchu.

Hapuna beach - Big Island
Hapuna beach – Big Island

Havajská nej 

Havaj má ale i spoust dalších nej … na ostrově Kauai hora Walaleale s průměrným úhrnem srážek okolo 12 300 mm se řadí k nejvlhčímu místu na Zemi. S průměrnou roční teplotou okolo 28 stupňů se chlubí i nejlepším podnebím na světě,jsou zde  nejlepší podmínky na surfování a největší vlny,   určitě by se našlo spoustu dalších nej.

Historie

Něco málo z historie, jak již bylo uvedeno dříve, charakter ostrovu dali Polynésané. Poprvé zde zakotvil až roku 1778 kapitán James Cook, který byl velmi uchvácen pohostinností a přátelským chováním místních obyvatel. Havajské ženy se samy vrhaly nahé do oceánu, aby námořníky s radostí a se vším všudy přivítaly, což se brzy rozneslo po celém námořnickém světě a Havaj – tedy Cookem původně pojmenované Sandwichovy ostrovy, se stala velice oblíbenou zastávkou námořníků na dlouhých cestách oceánem. Koncem 18. Století se teprve podařilo domorodé dynastii v čele s králem Kamehamehou ostrovy konečně sjednotit , vyjma ostrovu Kauai, který se nikdy nepodařilo obsadit. V roce 1898 obsadili ostrovy Američané a nedaleko hlavního města Honolulu, v přístavu Pearl Harbor, vytvořili velmi strategickou základnu amerického námořnictva, která se stala známou při japonském bombardování  v roce 1941, což bylo důležitým mezníkem 2. Světové války.

Kromě turismu je významným zdrojem příjmů pěstování cukrové třtiny, ananasu (asi nejznámější je konzervárna Dole), kávy (Kona coffe) – je údajně jednou  z nejlepších na světě a samozřejmě vývoz orchidejí a tropického ovoce.

ALOHA a květinový věnec LEI jsou asi nejznámější symboly Havaje, Havajské „Aloha“, neznamená ale pouhé „ahoj“, ale krásné přivítání a přání jen toho nejlepšího, úctu, lásku, přátelství…ano přesně taková je Havaj.

Kauai
Kauai

Kde jinde můžete vidět bílou pláž, žlutou pláž, zelenou pláž, červenou pláž, černou pláž a skleněnou pláž než na Havaji….

Andy

Ve 12. letech mě rodiče poslali samotnou do Kanady a USA. Poznamenalo mě to a tak jsem asi cestovatel. Hodně jsem od té doby viděla a poznala a hodně ještě poznat chci.Tak uvidíme !

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *