• Menu
  • Menu

Heřmanův Městec, objev, který jsem nečekala

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Pardubický kraj » Heřmanův Městec, objev, který jsem nečekala

Heřmanův Městec

Projíždíme neznámou krajinou východních Čech a impulzivně zastavíme v malé obci s názvem Heřmanův Městec.  Město se nachází na severních svazích Železných hor asi 10 km západně od Chrudimi. Nedaleko odsud naleznete i takové skvosty jako Slatiňany, Žleby, Seč.

Děkanský kostel sv. Bartoloměje

Auto necháme u Děkanského kostela svatého Bartoloměje. Zde se nachází krásné romantické malé náměstíčko s kamennou podlahou a symbolickými lípami. Původně jsme zastavili kvůli tomuhle místu. Upoutalo nás a přímo okouzlilo. O kousek dál se však nachází pravá perla Hermanova Městce.

Arkádská krajina harmonie
Arkádská krajina harmonie

Zámek a park v anglickém stylu

Čtyřkřídlá budova s čtvercovým dvorem je popnuta břečťanem.  Pozdně barokní sídlo objímá široká náruč anglického parku.  Původní renesanční stavba byla několikrát přestavěna, rekonstruována, upravována až do současné podoby. Od šestnáctého století se podoba formovala až do roku 1932. Nejvýrazněji osud tohoto místa ovlivnil rod Šporků, který se váže kupříkladu i na lázeňský komplex s hospicem v Kuksu. Tento šlechtický rod investoval nejen do stavby, ale i do parku nemalé jmění a přetvářeli si jeho podobu ke svým ideálům.

CIMG1835
Vstup do zámeckého areálu s parkem

Zámecká obora

Zámecká obora nabyla rysů anglického parku. Na významná místa byly zasazeny vzácné dřeviny, jako jsou jedlé kaštany, jihoamerické ptany či tmavé tisy. Myšlenka idylické arkadské krajiny plné míru a klidu, stád ovcí a harmonicky modelované krajiny dýchá z široké krajiny. Stébla trav na nesečených loukách se vlní ve větru a hýbají krajinou, statné stoleté buky při cestách ve svých kořenech nabízí pítka ptákům a veverkám. Stromy, jakoby náhodně rozeseté na lučním koberci jsou nositeli přísných pravidel anglických parků. Na vaší cestě Vám ukazují výhledy do dáli, skupinky proměňují krajinu, vytvářejí intimní zákoutí, solitérní stromy naopak poutají pozornost na sebe a svůj prastarý kmen. Na cestě naleznete místa světlá a optimistická, tak jako zákoutí stínů, tmavé kůry stromů a strachu. Park je plný emocí a krásných detailů. Já si odsud odnáším bublající potůček, dotek stébel trávy a vůni letního deště.

Vracím se zpátky k zámecké budově, kde mě už vítá páv. Symbol pýchy a přepychu na mne shlíží z výšky a pozorně pozoruje každý můj pohyb. Natahuje svůj modrý krk a jakoby mne i sebe chtěl ubezpečit o své kráse, roztahuje vějíř per. Je krásný a svým představením zakončil můj pobyt v Heřmanově Městci. Místě, kam se jednou vrátím kvůli harmonii a síle krajiny, kterou vytvořil člověk.

Katka

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *