• Menu
  • Menu

Lidové stavby Vysočina

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Pardubický kraj » Lidové stavby Vysočina

Svobodné Hamry

V útulné krčmě. Upoutávka na Veselém Kopci nás nalákala  jet na velikonoční pozdní oběd do nedalekých Svobodných Hamrů. K mé velké radosti to bylo do krčmy, ve které jsme byli již před rokem a která na nás zapůsobila nejenom svojí krásou a historií, ale i příjemnou obsluhou a dobrým jídlem. Hospoda praskala ve švech a tak jsme byly rády, že se nám podařilo ukořistit jeden rohový stolek uvnitř. Interiér  i dobově oblečený obsluhující personál a  výborné jídlo nás opět nezklamalo.

Hamerská krčma Jonáš
Hamerská krčma Jonáš

Krčma Jonáš

Hamerská krčma Jonáš –  první písemná zmínka o „krčmě“ je z roku 1613 ( v tzv. Vejsadním listě“).  Přestavěná pak byla krčma v letech 1717 a 1794. Původně hospoda sloužila pro zdejší hamerníky, havíře a uhlíře. Počátek 18 století  je  dobou vzestupu a prosperity přestavěné krčmy. Čilý ruch na tzv. Moravské silnici, která od Trhové Kamenice nebo od Veselého Kopce, přiváděla povozy formanů a pocestné. Významná byla také kaplička z roku 1828 a socha sv. Jana Nepomuckého z poloviny 18. století. Hamerská krčma proslula také významnými návštěvami.  Malíři Kaván, Macoun také Josef Hašek, František Emler, Rudolf Hanych, paní Pujmanová. Legendární hospodský a starosta přezdívaný Krobián, ten vlastnil hospodu od roku 1919. Zajímavost:: na hospodě, kde se dalo spát a kde se podávalo pivo bylo pověšeno zelené kolo, tam kde se podávala jenom kořalka bylo zavěšeno kolo z hoblinek.Na Hamerské krčmě Jonáš  bylo zelené kolo instalováno  v únoru 2012 panem Luďkem Štěpánem. Hamerská krčma Jonáš , která patří k nejstarším dochovaným hospodám v České republice a v Evropě je kulturní památkou České republiky.

Zámeček Svobodné Hamry

V obci najdete zámeček, který je postaven na místě bývalé tvrze „ Odranec „ . Renesanční zámeček ze 16. století byl později upraven do  pseudobarokního stylu proslul návštěvami a trvalejším pobytem vlastenců : Fr. Palacký, Fr. Rieger, Jan Nevole – architekt a vlastenec, F.A. Zach – vlastenec a bojovník za svobodu Slovanů a první srbský generál a mnoho dalších. Zámeček je dějištěm povídky „ Špačci „ od K.V.Raise.  Na zámečku se již kolem roku 1790 hrálo loutkové divadlo.

Kovací hamr – Jedno z nejstarších železářských středisek Železných hor , to je Hamr nad Kamenicí´( nyní název Svobodné Hamry). Připomínán je již od 15. století.  Zdejší huť využívala  rudu, která se těžila v okolí. Železářská výroba zanikla někdy v 17. století. Vodní dílo  poté bylo využíváno k pohonu kovacího hamru, pily, mlýna, valchy, olejny a stoupy na tříslo.

kovací hamr Svobodné HAmry
kovací hamr Svobodné HAmry

Chalupa č.26, bývalá Streislerova hospoda, patřila v letech 1925-1930 malíři Františku Kavánovi, v letech 1932-1934 zde pobýval malíř Gustav Macoun.

Ve Svobodných Hamrech se  narodil přítel K. V. Raise malíř G.Šulc. Hamerským rodákem byl i malíř S. Nevole.

Svobodné Hamry jsou součástí obce Vysočina. Tato obec vznikla v roce 1960 sloučením samostatných obcí Dřevíkov, Možděnice, Rváčov, Svobodné Hamry, Jančov, Petrov, Svatý Mikuláš a Veselý Kopec, osad , které jsou rozloženy v kopcovitém reliéfu Železných hor. Nadmořská výška  sloučených obcí Vysočina se pohybuje od 530 do 590 m.n.m. Všechny památkové objekty jsou součástí lidových staveb Vysočina, které jsou jedinečnou ukázkou lidových staveb ve volné přírodě na území Východních Čech. Rozkládá se ve třech částech obce Vysočina – Veselý Kopec, Svobodné Hamry a Možděnice , dále pak v městské části Betlém v Hlinsku.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *