• Menu
  • Menu

Kréta, hippies už v Matale nejsou

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Řecko » Kréta, hippies už v Matale nejsou

Kréta v zimě – Matala

Matala, která se nachází na jihozápadním pobřeží Kréty, byla naším posledním cílem našeho zimního výletování po Krétě. Místo proslulé svojí malebnou a asi nejznámější pláží s černým pískem a vytesanými jeskyněmi do skály, tyčící se nad hladinou průzračného Libyjského moře. A musím říci, že slunce tolik hřálo a voda tolik lákala/brrr, že to byla úžasná tečka i s koupáním na Krétě.

Pláž Matala - jeskyně ve skále
Pláž Matala – jeskyně ve skále

Moře bylo chvílemi divoké  a počasí dosti větrné. Na nějaké osvěžování nebylo moc času, protože dno rychle klesá a tak je člověk hned v hloubce. Mimo jogína, který čerpal energii ze slunce a mořského vzduchu, a několika rybářů a místních, nebyl na pláži a v okolí nikdo. Barevné bary a luxusní hotýlky se připravovaly na novou sezónu. A že jich tady je! Dostaly jsme se i do prostor, kam se asi normální letní turista nedostane,  na terasy i do pokojů s nádhernými výhledy na tmavou pláž a blankytné moře. Pohoupaly jsme se v houpacích sítích a ke spokojenosti chyběl jen pořádný drink.

bary hippies v matale
bary hippies v matale

Na větší prozkoumání okolí již nezbyl čas a  tak na Red Beach /je to také nudistická pláž/, která je více na jih  asi půl  hodiny z Matalské pláže,  si uděláme čas příště.

Hippies v Matale

Právě zde podle legendy vysadil Zeus Europé a v podobě orla ji odnesl do Gortyny. Skála s umělými jeskyněmi, které sloužily v nejstarších dobách jako příbytek pro obyvatele pobřeží. V 1. a 2. století byly  některé jeskyně speciálně upraveny a používaly se jako hroby. 60. léta 20.století byla Matala střediskem stoupenců hippies, kteří se tady usadili. Jeskyně sloužily, pláž i malebné okolí byli ideální pro jejich nevázaný způsob života. To se nelíbilo církvi a tak byli hippies  odsud brzy vyhnáni.

Hippies Matala
Hippies Matala

Archeologická lokalita

Jeskyně jsou chráněnou archeologickou památkou a za úplatu jsou přístupné veřejnosti. Je zakázáno v jeskyních přebývat i nocovat.

Starý kostel – Churg of Panagia

Prošli jsme se Matalou a  navštívili byzantský kostel  Churg of Panagia /panny Marie/, vybudovaný ve skále. V maličkém kostele jsou dva mramorové oltáře. Kostelík byl původně postaven jako hrobka. Najdete jej mezi domy u náměstíčka.

Matala - Churg of Panagia
Matala – Churg of Panagia

Matala leží 55 km od Heraklionu a v sezóně je oblíbeným místem pro turisty a zájezdy cestovních kanceláří. U pláže je parkoviště, je zde několik obchodů, kaváren. Pro ubytování slouží několik hotelů a penzionů.

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


komentářů