• Menu
  • Menu

Květinová burza v Aalsmeeru

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Holandsko » Květinová burza v Aalsmeeru

Květinová burza v Holandsku

Aalsmeer je malé holandské městečko ležící pouhých 15 kilometrů jihozápadně od Amsterodamu. Toto město je známé díky jedné události, která se zde každé ráno pravidelně opakuje: květinové burze. Nakonec kde jinde než v Holandsku byste měli hledat největší květinovou burzu na světě. Každý den se zde prodá okolo 16 milionů řezaných a přibližně 1 milion hrnkových květin! Nesmíte si ovšem představovat, že zde mají otevřeno od osmi do čtyř odpoledne. Místní burza otevírá v 6:00 ráno. Přesto, že má otevřeno až do 11:00 je většina květin prodána už před desátou. Za malé vstupné je možné všech pět aukčních síní pozorovat při akci. A věřte, že je o co stát!

Nejen obrovský komplex budov, které se rozkládají na ploše 990.000 m² (Podle Guinessovy knihy rekordů se jedná o druhý nejrozsáhlejší komerční objekt na světě.), ale také mnoho květinových školek a dlouholetá tradice je důvodem, proč je Aalsmeer přezdíván květinovým městem. Počátky květinové burzy v tomto městě jsou datovány rokem 1928. Přesto, že se od té doby burza výrazně proměnila, obchodování na principu holandské dražby zůstává neměnné.

Do komplexu budov jsme na poprvé přijeli pozdě. Jinými slovy v době, kdy už místní květiny dávno putovaly do zemí svých nových majitelů. Proto jsme na další den vstali opravdu brzy a přijeli už na osmou. Nečekali jsme na prohlídku s průvodcem, a šli se na tu smršť podívat sami.

Prohlídka vede po vysutém mostě umístěném nad hlavami pracovníků, kteří na svých vozících převážejí tisíce a tisíce kytek ze skladu do aukční síně, a poté na expediční plochu. Na nic se nečeká. Během jedné minuty se zde prodá neuvěřitelných 60 000 květin!

A jak aukce funguje? V každém sále jsou umístěny dvě obrovské obrazovky. Na obou jsou hodiny, které ukazují přesně 10 sekund. Pokud chcete koupit nějakou květinu, je důležité, abyste zvolili správný čas pro koupení. Ze začátku je cena květiny nejvýše. Čím zbývá méně času, tím se cena snižuje, ale zároveň se zvyšuje riziko, že vám zboží, které chcete koupit, vykoupí konkurence. K tomu všemu máte ještě vedle hodin seznam dalšího zboží v nabídce, který se po každé dražbě aktualizuje. Musíte tak stále kontrolovat, jaký druh se objeví během dalších deseti sekund a vědět, kdy už daný druh květin do nabídky nepřijde. Po celou dobu dražby musíte být opravdu pozorný.

Tuto práci samozřejmě nemůže dělat každý. Když k tomu všemu připočtete, že místní nákupčí musejí vstávat nejpozději ve čtyři hodiny ráno, aby se na burzu dostali a zařídili vše potřebné, pak ne každý z nás by si této práce považoval.

Nejen samotná dražba je hra nervů a závodem o čas. Také během následné expedice se na nic nečeká. Jakmile jsou květiny koupeny, okamžitě se vyexpedují. První pravidlo je jasné: je důležité, aby květina byla u koncového zákazníka ještě tentýž den, nejpozději však zítra ráno. Většinou se tak květiny rozváží v klimatizovaných automobilech nebo se transportují na nedaleké letiště Schiphol, odkud se dostávají do celého světa a třeba i k vám, na váš sváteční stůl.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


komentář