• Menu
  • Menu

Kröller-müller museum a Sculpture garden

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Holandsko » Kröller-müller museum a Sculpture garden

Necelých 100 km východně od Amsterodamu a přibližně 10 km od města Arnhem se nachází Národní park Hoge Veluwe, který ve svém srdci ukrývá muzeum s poklady moderního umění- Kröller-müller museum.

Kröller-müller museum

Muzeum je pojmenováno po Heleně Müllerové, která si na počátku 20. století vzala pozdějšího velmi úspěšného podnikatele Antonína Kröllera. Kromě výborného vkusu na umění měla v rukou i téměř neomezený rozpočet, a tak se rozhodla začít skupovat díla významných i nevýznamných umělců. Důsledkem toho vznikla například i druhá největší kolekce Vincenta van Gogha čítající 93 maleb a 183 kreseb.

Díky tomu, že se v roce 1935 rozhodla celou sbírku věnovat státu, můžeme dnes obdivovat díla umělců, jako byl Piet Mondrian, Seurat, Monet, Gauguin, Picasso, Gris, Coubet, Corot či Millet.

O umělecké míře tohoto místa vás přesvědčí hned na začátku 3 vstupní brány, které navrhl architektonický ateliér MVRDV. K muzeu vás pak přes největší holandský národní park (6000 ha) dovedou tři cesty. K jejich zdolání můžete použít i jedno z 900 místních bílých kol, která jsou zde zadarmo připravena pro potřeby návštěvníků.

Hned vedle muzea se na ploše 21 hektarů rozprostírá Sculpture garden (Zahrada soch), která vznikla za účelem výstavy sochařských děl. Jedná se o vůbec první zahradu svého druhu v Evropě, která byla veřejnosti otevřena v roce 1961. Dnes zde během příjemné procházky můžete obdivovat sochařská díla Rodina, Bourdelle, Lipchitze nebo třeba Wotruby. V 80. letech byla sbírka postupně doplněna o novější sochařská díla z ateliérů Henry Moore, Isamu Noguchi, Paolozzi nebo třeba Barbary Hepworth či Paolozzi a Oldenburga. Mezi nejznámější díla patří například obrovské červeně natřené písmeno K od Marka di Suvera a ocelová věž od Kennetha Snelsona.

Muzeum, zahrada i samotný park má otevřeno od úterý od neděle, vždy od 10:00 do 17:00.  Zahrada soch zavírá již v 16:30. Musíte počítat i se vstupným, které činní 16 eur pro dospělé (8 eur muzeum a 8 eur zahrada soch) a 8 eur pro děti (6-12 let 4 eura muzeum a 4 eura zahrada soch). Děti do 6 let mají vstup zdarma. Hned u vchodu je o parkoviště, za které se platí 6 eur. Pokud přijedete dostatečně brzy, je možné auto zaparkovat i o kousek dál, na místě, kde platit nemusíte.

Celý objekt je ukázkovým příkladem spojení architektury, umění a překrásné přírody. I pokud zrovna neholdujete umění, tak byste si návštěvu tohoto místa neměli nechat ujít. V přírodním prostředí hlubokých lesů, které nejsou pro holandskou krajinu zcela typické, můžete na své cestě potkat klidně srnky, zajíce, nebo i prasata. Samotný park je pak výbornou volbou například k odpolednímu pikniku nebo projížďce na kole.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *