• Menu
  • Menu

Holyrood Park, Edinburgh

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Holyrood Park, Edinburgh

Holyrood Park a vrchol Arthur´s seat

I přesto, že je Edinburg hlavním městem Skotska, počet jeho obyvatel nepřevyšuje číslo 500 000. Pokud nejste největším fanouškem měst, ale práce vám nedovolí žít na vesnici, Edinburgh může být tou správnou vyváženou volbou.

Běžíš? Běžím! Běháme!

Ve městě stačí nasednout na kolo, nebo se obléci do běžeckého dresu, popoběhnout kousek a už jste v přírodě. Na rozdíl od zbytku Skotska jsou zdejší obyvatelé Edinburghu opravdu aktivní. Běh, chůze nebo jízda na kole, všechny tyto aktivity jsou mezi místními velmi oblíbené. Na jihu se sice nachází pásmo tréninkových kopců Pentland, daleko populárnější je ovšem park Holyrood a jeho nejvyšší vrcholek Arthur´s Seat.

Holyrood park se nachází přímo v srdci Edinburghu, naproti Královského paláce (Palace of Holyrood) a skotského parlamentu. U paty zdejších kopců je v provozu hned několik parkovišť, která i přes svou obrovskou kapacitu někdy náporu místních a turistů nestačí.

Holyrood Park
Holyrood Park

Během víkendů můžete místní parkoviště využít zadarmo. Vzhledem k jejich báječným polohám uprostřed města, se ale připravte, že zde bude hodně narváno. Parkoviště totiž kromě místních využívají i turistu při návštěvě historického centra města. A pak jsou tu samozřejmě různé kulturní a sportovní události, které se zde nějčastěji konají právě v době víkendů,  státních svátků, nebo obecně dnů volna.

Park je unikátní svou rozmanitostí. Kopce, útesy, bažiny, rokle, mokřady, jezera, louky a pole. Jako byste na plochu délky osmi kilometrů zmenšili a rozestavili jednotlivé prvky skotské krajiny. Místo není populární pouze pro místní, ale také pro turisty, kteří zde vyhledávají hlavně nejvyšší vrchol Arthur´s seat, ze kterého je při dobrém počasí unikátní výhled na město.

Holyrood Park a vrchol Arthur´s seat
Holyrood Park a vrchol Arthur´s seat

V době minulé byl park využíván i jako místo pro pěstování různých plodin. Chovali se zde i ovce. Nyní je park určen hlavně místním chodcům, pejskařům, cyklistům, běžcům a v podstatě všem outdoorovým nadšencům. Pokud se nechcete zašpinit na cestě vzhůru na Arthur´s Seat, můžete si lokalitu prohlédnout při cestě po jediné okružní asfaltce, která vede okolo celého parku. Zvolíte-li tuto variantu, připravíte se o famózní vrcholový výhled.

Na Arthur´s seat

Zdejší kopce jsou vlastně miliony let staré vyhaslé sopky (Jednou z těchto sopek je i skalní výchoz, na kterém se nachází dominanta města Edinburský hrad.). Při výstupu na Arthur´s seat nezapomeňte na pořádné pevné boty a oblečení, které se může během procházky zašpinit. Přeci jen jsme ve Skotku, kde velmi často prší, a zdejší cesty jsou často rozbahněné.

Holyrood Park
Holyrood Park

Zaparkujte na parkovišti u Královského paláce a vydejte se po asfaltové cestě doleva. Po chvíli dojdete za první hranu zdejších kopců. Vydejte se doprava. Váš vrchol je nyní přímo před vámi. Brzy již začnete stoupat vzhůru. Výlet může podniknout i úplný nesportovec. Na 251 metrů vysoký kopec se v podstatě vyškrábe každý, takže se připravte že zvláště během víkendů nebudete na vrcholu sami.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *