• Menu
  • Menu

Southern Upland Way, Skotsko

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Southern Upland Way, Skotsko

„Od pobřeží k pobřeží“

Skotská dálková trasa Southern Upland Way začíná v malém přístavním městečku Portpatrick a vede napříč zvlněnou krajinou jižního Skotska až na východní pobřeží, kde končí v přístavním městečku Cockburnspath.

212 mílí (340 km), přesně tolik budete muset ujít, chcete-li se dostat ze západního pobřeží na východní. Z Portpatrick vás cesta provede skrz město Stranraer, okolo zahrad zámku Castle Kennedy, skrz vesnici New Luce a zříceniny stejnojmenného opatství, přes kopce Galloway forest park a dál přes městečka Bargrennan, Dalry, Sanquhar, Wanlockhead, Beattock, Moffat, jezero St. Mary´s Loch, a dále do Traquair, Yair, Galashiels, opatství Melrose abbey, Lauder, Longformacus, opatství St. Bathans až na pobřeží Severního moře do Cockburnspath.

značení trasy
značení trasy

Southern Upland Way není tak známou dálkovou trasou jako je The West Highland Way v centrální Highland. Z pohledu člověka, který má na návštěvu Skotska pouze několik málo dní, není ani nijak zvlášť zajímavá. Pokud se ale do Skotska vypravíte na delší dobu, určitě oceníte putování po zdejší typické krajině. Zelené kopce a louky, na kterých se pasou ovce a krávy, větrné mlýny, pole, farmy, kamenné vesničky, zříceniny opatství a hluboké lesy- typický obraz zdejší krajiny.

Trasa je velmi dobře značena. V podstatě se nemůžete ztratit, ale i tak je dobré si s sebou vzít mapu, kdybyste chtěli prozkoumat i trochu širší okolí pouti. Po cestě narazíte na mnoho menších městeček a vesnic, kde můžete doplnit zásoby. Potkáte i mnoho hotelů a hostelů, kde si můžete odpočinout. Počítejte ale s cenami, které jsou výrazně vyšší, než je náš český standard.

Pokud budete chtít ušetřit, doporučuji si s sebou přibalit stan/žďárák. Ve Skotsku platí pravidlo, že se smí kempovat kdekoli si usmyslíte. I pokud uvidíte ceduli: „Zákaz přespávání a kempování“, můžete takové označení směle ignorovat. Skoti si v rámci svého právního systému vydobyli volný pohyb a kempování po celé zemi, takže jak se říká: „no stress“ 🙂 .

ovečky - symbol Skotska
ovečky – symbol Skotska

Jsme stále ještě ve Skotsku (i kdy jižním), vody je všude dostatek, takže stačí jen litrová lahev. Velmi často je ale vody až příliš. Neměli byste proto nikdy zapomínat na voděodolnou bundu a kalhoty. Přibalte i návleky, bez kterých je pohyb ve zdejší krajině téměř nemyslitelný. Pokud vyrazíte v létě, kupte si moskytiéru- otravné mušky řádí i zde a během bezvětří se bez moskytiéry není radno zastavovat. Hodit se vám budou i teleskopické hole, které výrazně ulehčí mnohadenní chůzi.

V jakém období vyrazit? V prvé řadě záleží na vašich časových možnostech. Dle mého názoru je ale nejlepším obdobím jaro, případně podzim. Zimu ze svého seznamu můžete rovnou vyloučit. Problémem nejsou ani tak chladné noci, jako konstantní déšť a silný vítr, který vám putování výrazně znepříjemní. Na jaře je celé Skotsko krásně rozkvetlé. Duben a květen se řadí mezi nejsušší měsíce v roce. Otravné muchničky se ještě nevylíhly a turisté navštěvují jiné destinace. Podzim je zase ve znamení padajícího listí, a pokud budete mít štěstí, můžete narazit na obdobu našeho babího léta, kdy si ve Skotsku užijete teplé dny bez deště. Léto má oproti jaru a podzimu výhodu v teplejších a delších dnech, což ovšem neplatí vždy. Ať už se vypravíte na Southern Upland Way kdykoli, nezapomeňte na dobré vybavení. Ve skotských podmínkách se bude určitě hodit!

© www.justwalkit.cz

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *