Potštejn a Litice
Zřícenina jednoho z nejmohutnějších českých hradů, který byl založen, stejně jako Litice, rodem Půticů. Dominantou Potštejna jsou trosky mohutného hradu, jehož historie začíná koncem 13. století (1295). Byl založen rodem Drslaviců pocházejícím ze západních Čech. V areálu hradu je kaple sv. Jana Nepomuckého (1766), poslední zastavení křížové cesty „Boží hrob“ (1754) a pamětní deska Jiráskova „Pokladu“. Ve vstupní čtvrté bráně je expozice.
duben, říjen – soboty, neděle a svátky 9-12, 13-16 hodin
květen – září : úterý-neděle a svátky 9-12, 13-17 hodin
Litice
Malá víska Litice nad Orlicí se nachází v hlubokém údolí východně od města Vamberk v Žamberecké pahorkatině Protéká tudy řeka Divoká Orlice. Nad vesnicí v zalesněném kopci se tyčí hrad – zachovalá zřícenina stejnojmenného hradu Litice, založeného ve 13. století při kolonizaci tohoto kraje Drslavici, kteří jej pojmenovali podle svého rodinného hradu u Plzně.
Zvonička v Liticích
Drobná venkovská dřevěná štenýřová zvonička asi z 3. třetiny 18. století, stojí při cestě k hradu, poblíž chalupy čp.2 Postavená zřejmě jako dobové protipožární opatření po vydání tzv. ohňového patentu Marií Terezií. Jedna ze tří dochovaných dřevěných zvoniček v okolí. Zvonice je postavena na kamenné podezdívce z litické žuly, ke vstupu vedou 3 kamenné stupně. Konstrukce je štenýřová, doplněná nárožními vzpěrami, směrem vzhůru se kónicky zužuje, rozepřená prostorově fošnovými kříži a dvěma věncovými růžicemi ztužujícími zvonové patro. Pata štenýřů je zabetonována do podlahy, původní základový rošt byl odstraněn. Bronzový zvonek z r. 1949 (na místě staršího, zrekvírovaného r.1917) je zavěšen na dvou rovnoběžných trámech pomocí ocelového táhla. Konstrukce je opláštěna novodobým bedněním, ve spodní sešikmené části šindelem. Nad vstupem plášť zabíhá pod krycí stříšku. Obvodová krátká stříška krytá šindelem chrání bedněné stěny pod zvonovým patrem. Stavbu završuje stanová stříška krytá šindelem. /https://pamatkovykatalog.cz/.
Hrad Litice byl založen někdy koncem 13. stol. za posledních Přemyslovců v rámci kolonizace tehdy ještě řídce osídleného pohraničního pralesa severovýchodních Čech, který byl královským majetkem. Podhůří povodí obou Orlic osídlili členové rodu Půticů, kteří zakládali osady v jihozápadních Čechách a také vybudovali starší hrad Litice na Plzeňsku. Jména svých některých původních rodových sídel přenesli i do své nové državy a vybudovali zde opěrnou síť nových hradů, z nichž vedle Chocně, Kostelce a Potštejna to byl i náš hrad Litice. O Liticích máme první písemnou zprávu až z roku 1316. A to v souvislosti s ručením z doby konfliktu Jana Lucemburského s Jindřichem z Lipé. Zástavou hradu králi měl Jindřich ml. z Lipé (zvaný Železný) ručit, že jeho otec Jindřich z Lipé po propuštění z vězení splní podmínky, které král stanovil. Karel IV. po svém návratu z Itálie do Čech vykoupil řadu královských hradů, mezi nimi i Litice. Později se hrad na krátko dostal do držení pánů z Lichtenburka.
Přidat komentář