• Menu
  • Menu

Přehrada Pastviny

Koupání v říjnu

Pastviny pro mě voní dětstvím a prázdninami. Každý rok jsme sem pravidelně jezdili s rodiči na letní dovolenou. Firma u které tatínek pracoval, tady měla starý  dřevěný srub, téměř opuštěný v lesích. K chatě  neodmyslitelně patřila pramice, koupání, les plný hub a malin. Voda se nabírala ve studánce nedaleko chaty. Všude přítomní trempové, kteří kolem nás chodili, prohodili vždy pár slov a pak dál  pokračovali  spát na nedaleké skalisko. Spát se tam samozřejmě nesmělo. Hospůdka u mostu, kde měli báječnou zmrzlinu, hrálo se na kytary. Pastviny,  byly  pro nás děti, takový malý ráj.

Pastviny

Koupání i v říjnu

Při poslední návštěvě Pastvin tento týden  /půlka října/ se odvážlivci  /naše Ajka/ v přehradě vykoupala!

Pastviny

T.G. Masaryk

Pastviny a Pastvinskou přehradu najdete v Orlických horách, blízko Žamberka v údolí Divoké Orlice. První  písemná zmínka  o obci Pastviny pochází z roku 1514.  Obec vznikla pravděpodobně jako pastevecká, odtud název Pastviny. Není moc známo, že Pastviny několikrát navštívil i T.G.Masaryk, kdy v r. 1890 bydlel se svojí rodinou v Klášterci nad Orlicí, rád chodil chytat ryby ke splavu u Vašíčkova mlýna .

Most

Stavba mostu přes nádrž byl uveden v provoz 13. června 1932. Železobetonový viadukt má dva klenuté oblouky , o světlosti 50 metrů a šířce 6 metrů, zabudovanými do středního a dvou pobřežních pilířů. Výška mostu nad řečištěm je 25 m.

Pastviny

Přehrada i pohraniční opevnění

V roce 1936 se začala stavět silnice na Adamův vrch a začala se stavět mohutná pohraniční opevnění. O výstavbě údolní přehrady se začalo uvažovat v roce 1924. Stavba byla započata až v roce 1933-34 a byla zakončena v roce 1938. Jezero je 7 km dlouhé a plocha je 110 ha. Hráz je vysoká 43 m a délka je 193 m. Byla zatopena obydlená část obce Pastviny. Nádrž byla vybudována na horním toku Divoké Orlice. Při plánování stavby přehrady nebylo počítáno, že by nádrž sloužila k rekreačním účelům. Ale v 60.letech minulého století  začala exploze výstavby rekreačních chat, k nádrži se začali ve velkém sjíždět milovníci rybolovu a tak postupně se Pastviny přeměnily v budoucí oblíbenou rekreační oblast.

Rekreace a sportovní vyžití na Pastvinách

Zajímavostí je, že 2x byla přehrada vypuštěna (r.1957 a 1978) a místní pamětníci nacházeli i po 40 letech zachovalé základy, sklepy i znatelné cesty. Pastvinská přehrada a okolí je vyhledávána turisty v létě i v zimě. Na své si přijdou milovníci koupání, potápění, vodního lyžování, a rybaření. Pastviny jsou ideálním místem pro pěší turistiku i cykloturistiku. V zimě je zde v provozu lyžařský vlek a upravené běžecké tratě. Najdete zde několik autokempů, privátní ubytování, restaurace a občerstvení, půjčovny lodí a vodních přibližovadel…

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *