Velikonoce na Veselém Kopci
Velikonoce jsou nejen významné svátky pro věřící, ale i doba, kdy se navštěvují rodiny, příbuzní i kamarádi. Letos, podobně jako v loňském roce jsou Velikonoce jiné. Kvůli pandemii je omezen pohyb i návštěvy. Zavřené jsou oblíbené turistické cíle. A tak aspoň ve vzpomínkách…
Přijíždíme na velkou louku u vsi Dřevíkov, je zde připraveno provizorní parkoviště. Na horizontu kopce je velké stádo ovcí a nebýt těch aut a desítek přicházejících návštěvníků, mohl by to být nádherný vstup do jiné doby. Chaloupky jsou malebné, své dětství jsem prožila také v malé roubené chaloupce na úpatí Krkonoš. Je zvláštní, že tady vidím věci denní potřeby, které můj dědeček a babička používali a nyní jsou součástí muzea a historie našich předků. Smutné.
Spousty návštěvníků sem přivedly zvyky, od barvení vajíček, zdobení kraslic, pletení pomlázek, prodej tradičního pečiva. Na pódiu během svátků vystoupí folklorní soubory. Pro návštěvníky je připravena i zábava našich pradědečků, chození na chůdách , tlučení špačků…
Veselý kopec
Veselý Kopec – malá vesnička, osídlená již v 16. století leží několik kilometrů od Hlinska. Vesnička je ukázkou lidové architektury z oblasti sev. části Českomoravské vrchoviny a Železných hor. Nejdete tady některé původní stavby právě z Veselého Kopce, ale i stavby a objekty, které sem byly přivezeny z jiných míst. Vesnice ukazuje nejenom stavby, ale můžete se tady seznámit s životem a zvyky lidí, kteří tyto objekty obývali v 19 a .a 20. století. Stavby, někdy miniaturní a velmi skromné, dávají představu o životě některých obyvatel, kteří nic nevlastnili a jejich skromný příbytek se skládal pouze z ušlapané hlíny a miniaturních okýnek. Určitě vás ohromí krásný roubený vodní mlýn s varnou povidel, postavený někdy v r.1580. Mlýn není původní , je sem přenesen na místo původního z nedalekých Ondřetic. Některé jeho části byly nahrazeny těmi původními. Unikátem mlýnu je technické vybavení , vodní mlýn s obyčejným složením a stoupou, vše poháněné vodním kolem. Toto vybavení je jediné svého druhu u nás.
„Modrý statek„ , který svou blankytně modrou omítkou září mezi dřevěnými chaloupkami. Byl sem přenesen z Mokré Lhoty. Uvnitř statku je uzavřený dvůr se špýcharem a stájemi, stroje a zemědělskou techniku. Uvnitř statku jsou klenuté stropy. Zde také najdete expozici , která obsahuje mimo dobového oblečení, nábytku, nádobí i dětský kočárek nebo rakev pro nebožtíka.
Dalšími unikáty je jistě selské bělidlo , masivní roubená stavba se šindelovou valbovou střechou nebo olejna z 18. století, která pochází z Damašku u Pusté Rybné, jedinou svého druhu, zpřístupněnou u nás.Dále je možné si prohlédnout : stoupa na drcení smrkové kůry z Korábova Mlýna v Klešicích, pila s vodorovným řezným listem (horizontálka) z r. 1854 od Hlávkova mlýna v Dolní stupnici, sušárna lněného stolku (pazderna) , malý roubený objekt se šindelovou střechou, nejstarší sušárna ovoce ze Střítěže u Skutče, zvonička z Jeníkova, hájenka z Kozojed, kaplička ze Rváčova…
Skanzen můžete navštívit od dubna do řijna . Otevřeno je každý den , mimo pondělí. Ve skanzenu se pořádá mnoho doprovodných akcí : masopustní průvod ( zapsán do seznamu UNESCO), Velikonoce, Hrnčířská sobota, Bramborová sobota, Veselokopecký jarmark, Předvánoční jarmark..akce vždy doprovází ukázka řemeslné výroby, prodej výrobků pečiva, ozdob.
/některé pasáže byly použity z knihy Velká turistická encyklopedie, Pardubický kraj, Petr David, Vladimír Soukup /
Přidat komentář