• Menu
  • Menu

Hrad Sovinec

Zima na hradě Sovinec

Při naší zimní cestě do Jeseníků jsme měly to štěstí, že byl v období od 26.do 30.12.  otevřen hrad Sovinec. Při vstupu na hrad plápolal oheň, bylo zde několik dobově oblečených chasníků i šlechticů a také desítka návštěvníků i dětí.

Hrad Sovinec

Na výběr byla prohlídka pro dospělé a zvláśť pak pro rodiče s dětmi. Vybraly jsme první variantu. Průvodce nám dělal sympatický průvodce.

Program pro návštěvníky byl velmi dobře připraven a všechny jsme se shodly, že takhle milé povídání i legraci jsme na žádném hradě nezažily! Nejvíce nás asi zaujala podrobná přednáška o zbraních. Téměř všechny zbraně /až na pušku a dělo/ jsme mohly vyzkoušet a vzít do rukou. K tomu všemu jsme si mohly s sebou vzít i horký svařák na zahřátí.

Hrad Sovinec

Hrad Sovinec

HRAD SOVINEC se nachází na jižním okraji masivu Nízkého Jeseníku – 13 km od města Rýmařova. Počátky hradu se datují do první poloviny 14. století a ve své nynější podobě představuje unikátně zachovalou stavebně-technickou ukázku barokní vojenské architektury.

Za třicetileté války byl dobyt Švédy. Za druhé světové války sloužil jako zajatecký tábor pro francouzské důstojníky. Na konci této války vyhořel. V současné době je hrad postupně rekonstruován.

Hrad Sovinec

V letech 2014-2015 byl Moravskoslezským krajem z prostředků ROP NUTS II Moravskoslezsko realizovaný projekt „HRAD SOVINEC – Zpřístupnění barokního opevnění a podzemní chodby “ . Díky jeho realizaci vznikla v kulturní památce spravované Muzeem v Bruntále nová prohlídková trasa (Dlouhý okruh), která je veřejnosti zpřístupněna od 2.dubna 2016.

Hrad Sovinec

HRAD SOVINEC je majetkem Moravskoslezského kraje a je pod správou Muzea v Bruntále.

Na předhradí stojí klasicistní kostel sv Augustina z poloviny 19. století – v jeho věži je expozice o řádu německých rytířů a historii hradu.

kostel sv Augustina

Před vstupem do hradu stojí také památník obětem 2. světové války.

Sedm strážců

Z nedobytného Sovince vede údajně sedm chodeb (ostatně jetu i sedm bran) do sedmi domků v obci. Chodbám se říkalo „ sedm strážců“ a obležená posádka se jimi mohla zásobovat. V r. 1643 prý místní kovář prozradil tajnou cestu Švédům – a ti tak dobyli hrad.

Hrad Sovinec

Dřevěný drak

Tříhlavého draka, dlouhého 10m vytvořil jiříkovský řezbář Jiří Holouzka z několikatunové klády ze vzrostlého topolu. Hrad Sovinec tak má jako první svého vlastního draka – od r. 2009 by se také měly konat pravidelně Dny draka. My draka nespatřily, protože mimo sezónu je drak v Pradědově galerii v Jiříkově.

Otevírací doba

Do hradu můžete s psem na vodítku a náhubkem nebo s malým pejskem v tašce. Na hradě se občas střílí a tak je nutné umět psa zklidnit.

duben, květen, červen, září, říjen:   9.00 – 16.00 hod
červenec, srpen:                                 9.00 – 17.00 hod

Hrad Sovinec
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *