• Památková rezervace v Českém ráji

  od • 12.8.2017 • Královéhradecký kraj • Štítky: , , , , 0 komentářů

  Zobrazit v mapě

  Vesec

  Tak jako celý Český ráj i malebná vesnička Vesec patří do prázdninového výletování. Byla jsem tu před několika lety a roubené chaloupky a romantické zahrádky vždy znova pohladí po duši každého návštěvníka. Vesec si žije svým životem, za plotem je slyšet hlasy, cinkají talíře a lžíce. Na dřevěném plotě visí hrněčky, možná jsou pod nimi zlobivé dušičky. Na turisty jsou zde zvyklí. Je doba hortenzií a rozmanitých letniček,  před domy se pyšně tyčí královny slunečnice, někde vrní sekačka a v dáli štěká pes.

  Vesec – památková rezervace

  Posedět pod lipou u požární zbrojnice uprostřed vísky a na chvíli se zastavit v minulosti. Doporučuji každému. Přijeli jsme z osady Mužský, kolem Branžeže a pokračujeme přes Sobotku  do lomu Rumchalpa.

  Vesec – památková rezervace

  Vesec a lidová architektura

  Vesnice byla založena již v 11 – 12 století. Ve Vesci najdete roubené domy, převážně patrové. Jsou postaveny do „okrouhlice“ tzn., že uprostřed je náves a průčelí všech domů na ni směřují.

  Vesec – památková rezervace

   

  Většina domů i hospodářských staveb bylo roubených, téměř ke každému většímu statku patřil les. Hospodářské budovy byly ve 20. letech minulého století „zmodernizovány“ a postaveny nové z cihel. Původní chlévy a ostatní stavby byly stavěny z pískovcových štuk pocházejících z obecního lomu v blízkém Plakánku.

  Střechy pokrývaly došky, Vesec patřil k významným zemědělským oblastem, většina sedláků hospodařila na polích, které jsou výborné kvality, a proto se pěstovalo hlavně obilí. Postupně byly došky nahrazovány taškami z pálené hlíny nebo eternitem. Střecha déle vydržela a nehrozilo tak velké nebezpečí požáru, jako u střech doškových. V minulosti nikdy nebyl na střechách šindel.

  Vesec – památková rezervace

  Jana Schlitzová

  O

  Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

  https://www.kamsevydat.cz

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *