• Menu
  • Menu

Hrubá Skála – zámek a kostel

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Liberecký kraj » Hrubá Skála – zámek a kostel

Hrubá Skála

Stíhám to, právě vychází sluníčko. Ani nevím jestli je na Hrubé Skále otevřeno. Mám štěstí, na dvoře se uklízí a já mohu dovnitř. Zámek už začíná chytat podzimní barvy a výhled je parádní. Paprsky prosvěcují skalnaté krasavce. Je to pohádkově krásné.

Zámek Hrubá Skála

Zámek Hrubá Skála

Romantický zámek vznikl přestavbou středověkého hradu na okraji pískovcové plošiny v Hruboskalském skalním městě nad stejnojmennou obcí. Hrad dal vystavět kolem r. 1350 Hynek z Valdštějna a nazval jej Skála. Zámek Hrubá Skála se pne na skupině skalních věží, nacházejících se šest kilometrů na jihovýchod od města Turnov. Skaliska, sahající až do výšky šedesáti metrů, najdete nad údolím říčky Libuňky, ležící v krajině mezi hradem Trosky a hradem Valdštejn.

Zámek Hrubá Skála

V současné době je romantický zámek Hrubá Skála, stojící ve středu oblasti Český ráj, stylovým hotelem s restaurací. Během letního období se můžete přijít podívat na nádvoří zámku a také do věže s pěkným výhledem na okolí. Jestliže se vám podaří navštívit sklepení staré budovy, které představují jeskyně vydlabané do pískovcové skály, uvidíte na skále zavěšené vrápence malé – zdejší nejstarší obyvatele – netopýry. Na mostě spatříte dvě cenné barokní sochy svatého Floriana a svatého Vavřince z období kolem roku 1730. Zdejší kostel svatého Josefa si pamatuje kaplana Jana Arnolda – snaživého podporovatele studentů. Během léta roku 1848 sloužil v Praze na Koňském trhu známou revoluční mši. Potom začaly svatodušní bouře.

Zámek Hrubá Skála

Vstup do věže : duben-říjen, denně mimo pondělí

Zámek Hrubá Skála

Vstupné: 40 Kč, děti 20 Kč

Kostel sv. Josefa v Hrubé Skále

Před mostem a vstupem do zámku je krásně nasvícený kostel sv. Josefa. Místo slunce se kolem věže kostela nadnášejí vzdušné balóny. Kostel v jednoduchém klasicisním slohu byl postaven v roce 1812. Část kostela je vytesán ve skále a to v části, kde se nachází kněžiště. Obdélná stavba bez věže s hrotitými okny a vnějšími opěrnými pilíři. Projekt kostela vypracoval pro stavebníka hraběte Josefa Karla z Valdštejna pravděpodobně Jindřich Hausknecht. Uvnitř je skromné vybavení, vyniká pouze barokní obraz sv. Rodiny ve stylu Petra Brandla. V sezóně je kaple volně přístupná.

kostel sv. Josefa Hrubá Skála

Naproti kostelu stojí novorenesanční hotel Štekl z r. 1893.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *