• Menu
  • Menu

Industriální Lodž

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Polsko » Industriální Lodž

Ulice Pietrowska, nejdelší Pařížská ulice v Evropě

Polská města nás překvapují čím dál více. Do Lodže jsme jeli s nějakou představou, ale až návštěva města předčila naše očekávání a  přijet do Lodže na jeden den, tak jako my, je utopie. Lodž nás překvapila velikostí, kreativitou i všudypřítomným designem. Atmosféra a duch místa, možná pro někoho nepochopitelně, mně hodně připomíná Barcelonu.

Lodž
Lodž

Polský Manchester

Město Lodž, jehož největší rozmach se datuje na 19. století,  je písemně zmiňované v roce 1332. 19 století je dobou neskutečného rozmachu v textilním průmyslu. Ve městě vznikaly nové továrny, rezidence i honosná sídla.

Plac Wolnišči

Zaparkovali jsme blízko kostela Seslání Ducha svatého, jehož současná podoba je z konce 19. století Jdeme od náměstí Plac Wolnišči a pokračujeme do jedné z nejdelších pěších zón v Evropě, do polské Pařížské, do ulice PIETROWSKA.

Pietrowska ulice
Pietrowska ulice

Ulice Pietrowska

Ulice, která má svůj název od roku 1815 je dlouhá 4 km. Ulice je z obou stran lemována secesními, eklekticistickými i modernistickými domy. Bary, restaurace, fast- foody, obchody s krásnými dárky a luxusním zbožím a vyhlášenými lahůdkářskými obchody. Mají tu i hollywoodský chodník Aleja Gwiazd.  Na některých úsecích pak s vámi sdílí nadšení rozeseté sochy. Na lavičce jsme v družném rozhovoru poseděli s továrníky i básníkem J. Tuwimem, chtěli si zahrát na piano s A. Rubinsteinem. Jenom projít ulici se všemi zastávkami je na několik hodin. Ulicí projíždějí, stejně jako v asijských městech kolové rikši, kdy vás chlapíci na kole usadí a dovezou kam je libo.

Aleja Gwiazd
Aleja Gwiazd

Turistické informační centrum

V informačním centru pro turisty, jsme dostali pěkný výklad, co všechno v Lodži je možné vidět, dali nám plánek i mapu. Informační centrum se nachází někde uprostřed dlouhé ulice. Tak na tohle je potřeba týden!!! A Lodž nabízí opravdové lahůdky a my máme dilema, co ještě zvládneme. Doporučuji centrum navštívit, nejenom mapa, ale i informace vám pomohou se v tomto památkami nadupaném městě, orientovat.

adresa : Piotrkowska 87, 90-423 Łódź, tel./fax (48) 42 638 59 55, tel. (48) 42 638 59 56, www.cit.lodz.pl

Pietrowska ulice
Pietrowska ulice

Industriální památky Ksiezy mlyn

Z obrovské nabídky zajímavostí a památek  v Lodži jsme nakonec vybrali dělnickou cihlovou osadu Kněžský mlýn /Ksiezy mlyn/. Nejenom zvědavost, ale i profesionální zájem nás dovedl do bývalé továrny zrekonstruované na lofty, na zónu moderního bydlení v Lodži, včetně restaurací a kaváren. Nechybí ani umělecké galerie, čajovny  a služby pro majitele zajímavě řešených bytů. V upravených ulicích továrního městečka se nám moc líbilo. Bydlení tady asi není úplně levnou záležitostí. Před domy stojí luxusní auta, městečko má svoji ostrahu.

Industriální Lodž
Industriální Lodž

Palác Edvarda Herbsta

Vedle továrny se nachází novorenesanční palác Edvarda Herbsta z roku 1875. Tady je Muzeum umění s díly polských mistrů .

Vyšší státní  filmová, televizní a divadelní škola Leona Schillera

Škola tohoto typu patří k nejstarším. Byla založena v roce 1948 jako dočasná varianta, než bude válkou poničená Varšava, opravena. Škola se pak už nikdy nepřestěhovala.  Z nejznámějších absolventů této významné školy jmenovitě: Andrzej Munk, Janusz Morgenstern, Zanussi, Machulski včetně absolventů oceněných filmovými Oscary Roman Polanski, Andrzej Wajda a Zbigniew Rybczyński. Z této školy vzešli další vynikající umělci: Kazimierz Karabasz, Marcel Łoziński, Krzysztof Kieślowski a další.

Lodž – Litzmannstadt v době války

Město Lodž byla Němci přejmenována na Litzmannstadt. Vzniklo tady ghetto pro 200 000 Židů. Mezi deportovanými bylo také 5000 Židů z protektorátu Čechy a Morava.

Stanice Radegast – památník s dochovaným kolejištěm. Odsud bylo odvezeno desetitisíce Židů do táborů smrti. Na toto nádraží přijížděli Židé, kteří byli umístěni v lodžském ghettu.

kostely a katedrály Lodž
kostely a katedrály Lodž

Další zajímavosti a památky v Lodži

Starý rynek a kostel sv. Josefa, starý hřbitov – katolický, evangelický, pravoslavný, kde odpočívají osobnosti Lodže a největší židovský hřbitov v Evropě, 40 ha a přes 180 000 pohřbených, Mauzoleum Izraela Poznaňského, které je největším židovským náhrobkem na světě. Lodžské ghetto – Szlak Litzmannstadt GhettoSynaguga Reicherów a další malé synagogy, novobarokní palác Roberta Schweikerta, pravoslavný chrám Alexandra Něvského v rusko-byzantském stylu,  Palác průmyslníka Izraela Poznaňského /dnes Muzeum města Lodže/- vyjímečná a ojedinělá stavba postavená ve vešech možných arch. stylech. Galerie, obchody a restaurace  a hotel Andel´s – vystaveno z bývalé továrny Izraele Poznaňského. Další tovární komplexy přebudované na galerie a umělecké stánky: Fabrika Sztuki a další místa patřící do projektu Nové centrum Lodže, Muzeum kinematografie, mrakodrap Textilimpex a další.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *