• Menu
  • Menu

Maják ve Svinoústí -Świnoujście, Polsko

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Polsko » Maják ve Svinoústí -Świnoujście, Polsko

Stawa Mlyny – Świnoujście – Svinoústí

Po prohlídce turisticky velmi oblíbeného lázeňského města Świnoujście se vydáváme přes město a park na pobřeží, kde se nachází jeden ze symbolů města Świnoujście, Stawa Mlyny – deset metrů vysoký maják ve tvaru větrného mlýna. Máme štěstí.

Nádherné slunečné počasí a pozvolný západ slunce, písečná pláž a v pruzích se lesknoucí stovky bublin, které tvoří malé i velké medúzy, sněhově bílý maják, to vše vykouzlilo z místa uchvacující scénu. K majáku proudí mnoho turistů. Silný vítr dělá radost zdejším kiteboardistům, kteří zde mají i své zázemí a středisko. Nevím, co dříve pozorovat, fascinují mě létající kiteboardisti i obrovské lodě na horizontu, které se blíží k přístavu ve Świnoujście. Atmosféra tady by sedala přirovnat k západu slunce nad barmskými stúpami. Nádhera.

maják Stawa Mlyny Świnoujście - Svinoústí
maják Stawa Mlyny Świnoujście – Svinoústí

Maják – Stawa Mlyny

Maják ve tvaru větrného mlýna byl postaven v letech 1873 -1874 při modernizaci cesty a navigačních systémů pro lodě připlouvající do přístavu Świnoujście. K majáku dojdete po pláži. Pokud město Świnoujście navštívíte, určitě k noblesnímu majáku zajděte.

maják Stawa Mlyny Świnoujście - Svinoústí
maják Stawa Mlyny Świnoujście – Svinoústí

Historický maják

Tolik jsme se nechali unést západem slunce, že na další symbol tohoto města – historický maják, jsme už nestihli. Se svými 68 metry výšky je nepřehlédnutelný,  i když z dálky jsme jej zahlédli na protějším ostrově Wolin. Maják  je nejvyšší na celém pobřeží Baltského moře.je umístěný symbol tohoto města – historický maják, který je se svými 68 metry nejvyšší na celém pobřeží Baltského moře. Po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2000  je přístupný veřejnosti. Z majáku je krásný výhled na Svinoústí i okolí.

Přístav

Přístavem se počítá celé území úžiny kolem řeky Sviny od jejího ústí až po přístavní bazén v Karisbóru. Dva obrovské vlnolamy pak chrání příjezd lodí do přístavu. Východní vlnolam má délku 1400 metrů a západní je dlouhý 300 metrů. Po válce se stalo Świnoujście nejzápadnějším polským přístavem. Doplout můžete do míst jako je Ahlbeck, Miedzyzdroje Bansin, Heringsdorf a další.

Świnoujście
Świnoujście

Świnoujście se nachází v Západopomořanském vojvodství v severním Polsku. Odtud ústí řeka Svina do Baltského moře. Město se rozkládá na třech ostrovech – Uznam, Wolin, Karsibór) a na dalších 41 neobydlených ostrovech.

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *