• Menu
  • Menu

V městečku Hel

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Polsko » V městečku Hel

Helská kosa

Nadšeni z výletu ve Slowinském národním parku v Lebě, kde jsme si užili pouštní procházku na dunách a ukončili ji výletem kolem rozbouřeného Baltu, pokračujeme dále na Helskou kosu. Jedeme po úzké silnici, na obou stranách blíže, či dále je moře a borovice, hotely, penziony. Počasí je dost zachmuřené, zastavujeme v turistické oblasti kosy, v obci jménem Chalupy. Tady je to ráj surfařů, kiteboardistů a milovníků vodních sportů. Mělká voda je od pobřeží možná až 500 metrů. Je tu mnoho kempů se spoustou karavanů a stanů.

Hel
Hel

Captain Morgan Hel

Ještě nevíme, kde dnes budeme spát a tak pokračujeme až na samou špici kosy, do Helu. Malebné a hodně turistické centrum městečka láká svoji atmosférou. Penziony i hotýlky ve městě jsou dost obsazeny. Procházíme hlavní třídou, ulicí Wieska. Jdeme na večeři do hospody Captain Morgan. Je zde i penzion a mají poslední volný pokoj / cena asi 600 Kč/noc pro 2 osoby. V hospodě to hučí jako v úlu, dobré točené pivo i jídlo. K jídlu, jak se sluší v přístavu, si dáváme rybí speciality.

Captain Morgan
Captain Morgan

Dostáváme také natištěný zpěvník, až za chvíli pochopíme k čemu. Přichází kytarista a zpěvák, celá hospoda, mladí i staří zpívají podle pokynů zpěváka. Je to koncert, skvělá nálada. Už se odsud nehneme, za parťáka máme sympatického opravdové lodního kapitána z Gdyně, který se léčí ve zdejších lázních po operaci. Moc krásný večer. V Helu nakonec zůstáváme 2 noci.

 Captain Morgan se také jmenuje dřevěná loď,  postavená podle vzoru skandinávských wikingských lodí. Plavbu po moři s lovem ryb a dalšími aktivitami si můžete objednat celoročně.

Hel

Již v roce 1198 zmiňovaná kašubská vesnice Gellen je známá obchodem se sledi. Vlivem eroze se poloostrov začal zmenšovat a tak v 15. století byla vesnice posunuta o 1,5 km dále.

Hel
Hel

Hel je pro turisty přístupný teprve od roku 1989. Ráno naše kroky míří do přístavu, kde rybáři přivážejí své úlovky, je tady maják a rozhledna z roku 1942 s výškou  41.5 metru. Městečko uklízí a připravuje se na další turistický den. Jdeme kolem kostela sv Petra, patrona rybářů,  který byl  postaven v roce 1417, stojí zde také radnice a dřevěný rybářský dům, zvaný Maszoperia. V kostele je Muzeum rybářství. Jednokolejka byla na poloostrov zavedena v roce 1922, v roce 1931 pak vzniká strategicky velmi významný přístav.

Fokarium, pláže i  duny

Jdeme na zdejší pláž, která je přímo v městečku. Voda je kupodivu celkem teplá. Další den vyzkoušíme pláže na druhé straně Helu. Tady se nám líbí mnohem více. Méně turistů a krásná příroda. Atrakce pro turisty je zdejší Fokarium. Místo, kde se starají o nalezené a zraněné tuleně. Pro turisty je každý den připraveno jejich krmení. Tyto akce nás moc neoslovují.

Hel
Hel

Podobně jako v Lebě i tady je přírodní rezervace Helské duny – PARK WYDMOWY. Při odjezdu z Helu navštěvujeme muzeum Muzeum Obrony Wybrzeža. Mimo Helu jsme na Helské kose  ještě navštívili městečka a obce Jastaria, Jurata, Wladyslawowo. Hel a celá Helská kosa je velmi atraktivní pro turisty. Zdejší dlouhé pláže s bílým pískem jsou prázdninovým lákadlem a i na studenou vodu, v některých dnech ledovou, si zvyknete. O něco teplejší voda je pak na druhé straně Helské kosy. Celá Helská kosa je také rájem pro cyklisty. Oblíbená stezka je vhodná i pro cyklisty s dětmi.

kostel sv. Petra
kostel sv. Petra

Navštivte Hel !

Hel leží v severním Polsku na poloostrově Hel, který se táhne mezi divokým Baltským mořem a klidnějším mořem Malým. Pokud nepřijedete na Hel autem, máte ještě další možnosti, Loď, vlak i kolo. My jsme byli na Helu o prázdninách a o víkendu, proto možná tolik turistů. Přesto vřele doporučuji.

Jana Schlitzová
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *