• Menu
  • Menu

Jaro ve Skotsku

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Jaro ve Skotsku

Jarní barvy ve Skotsku

Manifestace jara se všudypřítomným očekáváním teplejších následujících dní. Asi tak se dá popsat jarní příroda ve Skotsku. Vše je v pohybu, vše se těší na lepší část roku – jaro a léto. „Před námi je lepší půlrok,“ pomyslím si po propršené, větrem zmítané a nocí překryté zimě.

Pole bledulí a sněženek začátkem března plynule střídají žluté zástupy narcisů, po kterých v druhé polovině dubna přichází na řadu zvonky barvící krajinu do modra. Modrá je i obloha, která na rozdíl od zbytku roku, hostí téměř dennodenně žhavý sluneční kotouč.

první vlaštovky jara
první vlaštovky jara

Běžte se projít do lesa. Vysoké koruny stromů a pokroucené kořeny, zelené lístečky zvonků a medvědího česneku, do toho jarní barvy květin a sluneční paprsky dodávající celé scenérii posvátnou atmosféru romantických obrazů. Začíná to už v únoru, kdy jsou lesní pastviny přímo pokryté sněženkami a bledulemi. Skoti se nemohou dočkat květů a barev, a tak na své zahrádky přenáší kousek této podívané v podobě žlutých narcisů.

Všemožné odrůdy se ve velkém množství prodávají a sázejí už na podzim, aby pak během časného jara udělaly první parádu. S českými zahrádkami a veřejnými výsadbami se ale zdejší situace nedá srovnat- stovky, tisíce a možná i více cibulí každoročně vykvetou v podobě bílých, světle-žlutých, žlutých a oranžových okvětních kvítků, které zaplaví zahrady, louky, meze, lesní mýtiny, břehy řek, potoků a jezer. Žlutá je všude!

narcisky všude, kam se podíváš
narcisky všude, kam se podíváš

Barevnou škálu doplňuje bílá na čerstvě narozených jehňatech, které vypadají jako vystřižené z velikonočních pohlednic. Ovce a jehňátka jsou jedním ze skotských symbolů a potkáte je na každé louce a kopci.

Zatímco celé jižní Skotsko vzývá první záchvěvy jara, v severní Highlands (pozn. skotské vysočině) se vrcholky hor ještě stále válejí v bílé sněhové peřině, která se co chvíli obnovuje dalšími sněhovými nánosy. I tady se ale níže položené hory začínají probouzet. V podmáčené krajině můžete pozorovat stáda pasoucích se jelenů, koroptví, ale i všudy přítomných bažantů, které utekla loveckým pohledům během tolik oblíbených podzimních a zimních honů.

V neposlední řadě jsou to různé druhy ptactva, které na zimu odlétají do teplých krajů, případně zimují na hladině širého oceánu. Na jaře se tyto druhy vrací zpět na pevninu, kde na vysokých pobřežních útesech hnízdí a přivádí na svět další generaci.

jižní pobřeží Skotska
jižní pobřeží Skotska

Dny se prodlužují tak rychle, že si změny můžete povšimnout už během několika málo dní. Překrásné západy a východy slunce, chladnější noci a rána, poměrně stabilní počasí a většinou výborná viditelnost. Jaro je jedním z nejlepších období k návštěvě Skotska, a to nejen vůli měnící se krajině. Nespornou výhodou je i absence v létě a časném podzimu jinak otravných a všudypřítomných mochniček.

Protože se nenacházíme v největší turistické sezóně, jsou také letenky na britské ostrovy pořád ještě za rozumnou cenu. S tím souvisí i poměrně málo turistů u jinak přeplněných turistických objektů nebo třeba nižší ceny v hostelech.

© www.justwalkit.cz

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *