• Menu
  • Menu

Ben Lomond (974 m), Skotsko

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Ben Lomond (974 m), Skotsko

Túra skotskou vysočinou

Ben Lomond se nachází na východním břehu stejnojmenného jezera, Loch Lomond, v jižní části skotské vysočiny. Jedná se o nejjižněji položené munro (pozn. Hora vyšší než 3000 stop cca 1000 m.) a díky své poloze na něj ročně vystoupí až 30 000 návštěvníků. Na zdejším kopci tak nebudete sami ani mimo hlavní sezónu.

Největší sladkovodní nádrž Skotska

Pokud budete mít štěstí na počasí, z hory Ben Lomond, která stojí nad jezerem jako strážní věž, si užijete pohledy po opravdu širokém okolí. Jeho centrální poloha umožňuje výhledy až na severně stojící Ben Nevis (nejvyšší hora Británie), nebo například desítky kilometrů vzdálené pohoří Cairngorms. Úžasné jsou i výhledy na samotné jezero, které bylo vyhloubeno silou ledovců v době ledové. Hlavně v jeho jižní části můžete pozorovat malé ostrůvky, které se z výšky okolních hor zdají být jen jako malé černé tečky čeřící vodní hladinu. Jezero Loch Lomond je s délkou 28 km a šířkou 7 km největší sladkovodní nádrží ve Skotsku. Na severu je obklopeno vysokými horami, které okolo jeho břehů postupně klesají až do oblasti nízkých kopců v Midlands.

vzhůru
vzhůru

Túra začíná u parkoviště na východním břehu jezera. Sledujte ukazatele na vesnici Drymen a poté Balmaha. Projeďte městečkem, které má v podstatě jen jednu hlavní silnici a pokračujte podél břehu na sever. Cesta se brzy začne zužovat až do typické úzké jednosměrky, kde se protijedoucí auta vyhýbají v malých vybočeních. Pokračujte až k přístavnímu molu Meml, které se nachází v podstatě na konci cesty.

Celodenní parkovné vás vyjde na 3 libry. Na parkovišti jsou k dispozici záchody, a pokud nemáte dostatek pitné vody, můžete ji doplnit právě zde. Cesta od parkoviště na Ben Lomond není úplně dobře značená. Ve své podstatě se musíte vydat po široké cestě okolo jezera směrem na sever, na Rowardennan Lodge. Jedná se o stejnou cestu, kudy vede i značená dálková trasa The West Highland Way. Až minete poslední domy, odbočte doleva a vydejte se jednou z mnoha pěšinek do kopce. Všechny vedou na hlavní, lidmi vyšlapanou, cestu na vrchol.

Loch Lomond
Loch Lomond

Cesta se klikatí strmě vzhůru. Před námi se nachází první z vrcholů- Tom Fithich (499 m), po kterém následuje Ptarmigan (731 m) s několika nepravými vrcholy, takže se cesta zdá nekonečnou. Z Ptarmigan máme Ben Lomond na dohled. Přesto, že se stále držíme hřebene, stezka nás vede o úroveň níž, do sedla, ze kterého už pokračuje pouze cesta vzhůru na Ben Lomond (974 m).

Z nejvyššího vrcholu se můžeme zpátky na parkoviště vrátit po stejné cestě, případně můžeme pokračovat dál po hřebeni směrem na jih k vrcholu Sron Aonaich ( 577 m). A dále pak přes lesní cestu až k automobilu. Tato část cesty není tak výrazně prudká, jako kratší trasa vedoucí směrem na vrchol, takže se hlavně „kolenářům“ půjde tímto směrem mnohem lépe.

I přesto, že má Ben Lomond necelých 1000 metrů, očekávejte túru, během které budete muset překonat přibližně 950 m převýšení. Parkoviště u Loch Lomond se totiž nachází na úrovni pouhých 50 mnm. Vyčerpávající může být i délka pochodu, na který byste si měli vyhradit alespoň 6 hodin. Horská túra na Ben Lomond není nijak náročná. Pokud si alespoň jednou/dvakrát týdně zajdete zacvičit, neměl by vám, byť pomalejší výstup dělat velké problémy.

© www.justwalkit.cz

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *