• Menu
  • Menu

ŚWIĘTO CHLEBA I PIERNIKA 2016

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Polsko » ŚWIĘTO CHLEBA I PIERNIKA 2016

Jawor, Polsko – 3. ročník Festivalu chleba a perníku 26.8 – 28.8.

Festival a oslava cechu pekařského, perníkářského a cukrářského.  Cílem festivalu je podporovat  staré polské tradice  řemeslné, pečení chleba a perníku. My jsme navštívili předcházející ročník. Všude bylo spousty lidí, hrála hudba a na pódiu na náměstí zněla čeština.

ŚWIĘTO CHLEBA I PIERNIKA Jawor
ŚWIĘTO CHLEBA I PIERNIKA Jawor

Mimo polských umělců, zde byly kapely z České republiky a komentátoři se střídali v polském a českém jazyce. Kolem celého náměstí byli stánky a všude to náramně vonělo! Na pultech byly nádherné bochníky  chleba malé i velké, pecny kulaté i hranaté, pečené různou technikou. Kůrčička lesklá /tu já zbožňuji/ i pomoučená, až se sliny sbíhaly. Dalšími vystavovanými produkty a zároveň prodejnými, bylo pečivo, koláčky, perníky. Samozřejmě zde nechyběly tradiční řemeslné výrobky domácích vystavovatelů, koření, sušené květiny, a med. Točené pivo, tradiční polská kuchyně, pečené maso i kvašáky. Prostě oslava jídla jak má být.

ŚWIĘTO CHLEBA I PIERNIKA Jawor
ŚWIĘTO CHLEBA I PIERNIKA Jawor

Nejdelší perník v Polsku

Některé stánky byly svými dekoracemi výrobků pastvou pro oči. V některých stáncích jste mohli vidět jak se peče chléb nebo jak se vyrábí perník a pravý marcipán. Někde jste si mohli i řemeslo vyzkoušet. Během festivalu zde probíhají i různé soutěže. Nejzajímavější asi byla ta o výrobu nejdelšího perníku v Polsku. S mistry kuchaři zde natáčela i polská televize.

Ochutnali jsme toto hodně, pečené maso, pořádný krajíc dobrého chleba, točené pivo, koláčky i perníček. Víc se do nás nevešlo. U stánku, kde se podávala pálivá jídla, jsme obdivovali mladíka, který na vlastní nebezpečí okusil jídlo z nejpálivějších papriček.

ŚWIĘTO CHLEBA I PIERNIKA Jawor
ŚWIĘTO CHLEBA I PIERNIKA Jawor

Kostel sv. Ducha, UNESCO 

Do Jaworu nás přivedla památka Kostel míru sv. Ducha, UNESCO, kterou jsme také navštívili. Unikátní památka, kostel v Jaworu, byl postaven  v letech 1654 – 1655 pouze ze dřeva, slámy a hlíny. Město Jawor se nachází v Dolní Slezsku.

Kostel svatého Ducha, Jawor
Kostel svatého Ducha, Jawor
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *