Jedlový důl
Jsme ubytováni v Josefově Dole, kde protéká Kamenice. Počasí nám nepřeje, fotit se téměř nedá, uvažujeme o návratu domů, ale protože neprší, tak jsme se vydali po jeho přítoku. Do Jedlového dolu proti proudu říčky Jedlová, která sbírá svou průzračnou vodu někde v rašeliništích Na Čihadle. Říčka Jedlová, jejíž podloží tvoří porfyrický granit se zařezává do hluboké balvanité rokle a vytváří nádhernou scenerii drobných vodopádů, tůněk, vodních kaskád a v horní části ji mohutným skalním zlomem promění v stupňovitý dvanáctimetrový vodopád. Ze skal jsou nápadné Pekelné skály, které vytvářejí několik skupin věží s divokými stěnami spadajícími až k cestě.
Přírodní rezervace jedlový důl
Ne náhodou se malý kus přírody okolo této divoké říčky stal v roce 1992 přírodní rezervací. Území rezervace 2 km podél toku je 12,59 ha a k jeho zabezpečení bylo současně vyhlášeno i ochranné pásmo rezervace o ploše 72,48 ha. Přírodní rezervace Jedlový důl je významným územím z hlediska hydrologického, geomorfologického i botanického. Na příkrých svazích se zde vyskytují lesní porosty s částečně přirozenou druhovou skladbou. Kromě převažujících smrků a buků tu roste i jedle bělokorá, která tady, na jednom z posledních míst v Jizerských horách, ještě přirozeně zmlazuje. V korunách vzrostlých jedlí se tu sbírají šišky, jež poskytují osivo pro pěstování malých jedliček.

Do přírodní rezervace Jedlový důl se do dostanete z obce Josefův Důl. Z centra obce od nádraží už je značená modrá po které půjdete necelý kilometr na parkoviště, kam se dá dojet i autem. Po modré projdete celou rezervací. Tato trasa je zároveň od roku 2000 naučná stezka, na níž najdeme šest zastavení s informačními tabulemi. Okolo Černé tůně s peřejemi a Pekelných skal stezka zvolna stoupá až k nejvýše položenému vodopádu, kde najdeme vyhlídkovou plošinku se zábradlím.
Ze zajímavých bylin se v rezervaci vyskytuje modře kvetoucí mléčivec alpský, čípek objímavý, vranec jedlový nebo žebrovice různolistá, běžná je věšenka nachová či starček hajní. Také fauna tady má zastoupení typické pro horské smíšené lesy. Z ptačí říše je to holub doupňák, sýc rousný, datel černý, ořešník kropenatý, u vody pak skorec vodní či konipas horský.
Zpracováno s použitím textů vydaných Libereckým krajem.
Přidat komentář