• Menu
  • Menu

Polesí – romantické letovisko

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Liberecký kraj » Polesí – romantické letovisko

Polesí 

Tato dříve pašerácká a tkalcovská  osada se nachází na území Chráněné krajinné oblasti Lužické hory. Je součástí obce Rynoltice. Finkendorf  –  je název vesnice, který byl používán do roku 1945. Název byl po učiteli Sebastianovi Finkovi, který se zde, na panenské půdě lemberských bredů, usadil v roce 1683 ( pamětní kámen na návsi) . Vesnický učitel se při selském povstání postavil na stranu šlechty a od sedláků mu proto hrozila smrt. V údolí, které dostal do užívání od hraběnky Benedikty Bredové, manželky prvního důstojníka Albrechta z Valdštejna, byly před tím pouze milíře a v husitské době mlýn.

Polesí
Polesí

 Rekreace a lidová architektura

Koncem 19. století se stává vesnička postupně letoviskem s lázeňským charakterem. Rybníček na návsi byl přeměněný v koupaliště se skluzavkou a kabinami, provozované do poloviny 50. let 2. století. Rekreační charakter si místo vzhledem k romantickému okolí (vyhlídková skála Havran, skalní město s horolezeckými terény, hraniční kámen U tří pánů, Císařské údolí, Tobiášova a Pekařova borovice, Loupežnický vrch, výlety na Českou bránu a Popovu skálu) i zachovaným stavbám lidové architektury udržuje dodnes. Prochází zde turistické pěší a cyklistické stezky, v místě je několik penzionů s celoročním provozem. Z pěkné lidové architektury zaslouží pozornost hlavně čp. 5, 26, 37 a 45, na návsi je kaplička.

 Osada Černá louže

Nedaleko je rekreační osada Černá louže (kemp) , udržující sei charakter pastvin. Osada je známá již od husitských dob jako statek a zájezdní hospoda (později vyhlášený hotel), s kapličkou z roku 1724

 Tradiční lidová architektura

Severní Čechy patří v rámci České republiky k regionům s největším množstvím dochovaných tradičních lidových domů. Nejstarší pocházejí z 18. , většina však z 19. století. Typově a výrazově jsou natolik charakteristické, že tvoří vlastní národopisnou skupinu – severočeské roubené domy. V Lužických horách se odchovaly rozsáhlé soubory těchto domů, v některých vesnických sídlech zcela převládají a dávají jim tak výjimečný ráz.

Polesí
Polesí

Dřevěné roubené domy

Dřevěné roubené domy jsou nejen krásné, ale i praktické. Jednotlivé konstrukční prvky domů bývalý dle možnosti zdobeny profilací ( např podstávka nebo stropní trámy ). Bohatě vyřezáván býval i dřevěný štít /lomenice/. Ozdobně profilovány a barevně dekorovány bývaly i dvěře a okna. Od 19. století se především ve štítech domů začalo užívat i barevných břidličných obkladů.

Polesí se nachází 6 km od Hrádku nad Nisou.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *