• Menu
  • Menu

Jezero Loch Ness

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Jezero Loch Ness

Jezero Loch Ness a jeho tajuplná příšera

Skotsko je zemí mnoha jezer, ale jen jedno z nich se může pyšnit příběhem o bájné příšeře, kterou její největší fanoušci nazývají odborným názvem Nessiteras rhombopteryx. Jedná se o jezero Loch Ness, které se nachází v severní části Skotska nedaleko města Inverness. 37 km dlouhé, podle nejnovějších odhadů 230 m hluboké a studené tak, že si myšlenky na koupání necháte rychle zajít.

To je jezero Loch Ness, ke kterému se ročně sjíždí tisíce turistů, aby zde pozorovali… Co vlastně? Za deště zčeřenou, jinak zcela klidnou tmavou hladinu jednoho z mnoha jezer Skotska. Člověk by řekl: „NUDA!“ A přesně tak to i je.

Zprofanizovaná turistická atrakce, přesně tím se v dnešní době může pyšnit jezero Loch Ness, o jehož údajné příšeře už toho bylo napsáno tolik, že nemá smysl plýtvat energii na nová, další a dávno vyřčená slova.

Jen pro vaši představu- okolo jezera vede poměrně rušná silnice, kterou lemují na každém trochu rozšířeném místě hotely, krámky se suvenýry a restaurace. Hlavním tématem je samozřejmě jezerní příšera – Nessi, která je zpodobněna na klíčenkách, zápisníčcích, těžítkách, propiskách, plyšových hračkách, umělohmotných hračkách, tričkách… prostě všem, co si dokážete (a mnohdy i nedokážete) představit.

Každopádně kromě nudné hladiny můžete u jezera navštívit zříceninu hradu Urquhart nebo na jihozápadě město Fort Augustus a nedaleký Caledonian Canal, který se pyšní nejdelší řadou zdymadel.

Abychom ovšem neurazili některé z vás, začněme vyjmenovávat fakta, která se o příšeře doposud objevila.

  • 1. zpráva o vynoření je popsána již v 7. století (!) ve spisu sv. Columby, který napsal sv. Adamnan. Ten údajně zkrotil jezerní příšeru, která napadla jeho družinu.
  • Pak dlouho dlouho nic (jak to tak bývá). Až ve 30. letech 20. století se jednou ráno londýnský chirurg R. K. Wilson jde projít cestou okolo jezera, při které vyfotí nejslavnější fotku celé expozice o jezerní příšeře, která je v současnosti k vidění ve Drumnadrochitu. Snímek s vykukující hlavou a krkem Lochnesky je dokonce v roce 1934 otisknut v novinách Daily Mail = a humbuk může začít!
  • od 30. let 20. století se Nessi pravidelně vynořuje. Tedy alespoň si to myslí všichni ti turisté, kteří ji od té doby „údajně“ viděli. Největší senzace se stala v roce 1961, kdy 30 hotelových hostů vidělo 2 vynořené hrboly, které se po několika minutách opět ponořily pod hladinu.

Ať už povídačce o lochneské příšeře věříte nebo ne, pravda je taková, že i po nedávných dokonalých sonarových průzkumech objevena nebyla. Nikdo ovšem přesně neví, jak vlastně dno vypadá a jak je jezero hluboké. Spekulace uvádí i možnost propojení jezera s nedalekým mořem pomocí podvodních jeskyň a kanálů. Nakonec hloubka jezera je větší než hloubka v Severním moři(!), takže kdo ví. A jestli je Nessi pozůstatkem z doby dinosaurů, obrovským čolkem, velikým jeseterem nebo něčím zcela odlišným? To záleží jen na vaší představě.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentář