• Menu
  • Menu

Jezero Międzybrodzkie – Polsko

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Polsko » Jezero Międzybrodzkie – Polsko

K překrásnému jezeru s malebnou krajinou kolem jsme dorazili už téměř večer  a za velkého deště. Zaparkovali jsme s autem na dlouhé louce podél jezera v obci Międzybrodzie Bialskie.  Bylo tady několik rodin, spíše rybáři. Při západu slunce se déšť chvíli uklidnil. Bylo příjemné pozorovat žhavé odlesky slunce  na hladině. Stihli jsme udělat několik fotografií a moc jsme se těšili na ráno. Nejen na východ slunce nad druhým nejvýznamnějším přehradním jezeře na řece Sole, mezi jezerem Żywieckie a jezerem Czaniecki, kterí patří do systému vodních nádrží tvořících tzv. Kaskáda Soła, ale také na nějakou turistickou trasu do hor, která od jezera vede

Jezero Międzybrodzkie

 

Propršená noc v autě byla příjemná, ale velmi deštivé ráno nenasvědčovalo, že by náš cíl mohl být dnes splněn. Za „kempovvání se platí něco kolem 82 Zlotých/ 1 noc. Kvůli další předpovědi počasí jsme tedy zvolili další cíl naší cesty a to je důl ve Wieliczce. Nejvíce mě mrzí, že jsme  se nestihli v jezeře vykoupat.

Jezero Międzybrodzkie

Jezero má rozlohu 3,8 km2 a jeho kapacita je 26,6 milionu metrů krychlových. Jezero má podlouhlý tvar, jeho délka je asi 5 km. V jezeře žije mnoho druhů ryb:  štika, pstruh, kapr, okoun,  cejn, ide,  sumec a další.

Jezero Międzybrodzkie

Rekreační střediska  a turistické trasy kolem jezera

Oblíbené rekreační střediska na jezeře: Międzybrodzie Bialskie, Międzybrodzie Żywieckie, Żarnówka Duża a Żarnówka Mała, ležící těsně nad přehradou. Dálnice spojující Kęty s Żywiec vede podél západního břehu. Obě strany útesů sestupují do vodní hloubky masivů Malých Beskyd. Územím jezera Międzybrodzkiego prochází několik zajímavých horských turistických tras. Z Miedzybrodzie Bialskiego, můžete jít, mimo jiné na Czupelu (933 m n.m), nejvyšším vrcholku Malých Beskyd (červená stezka, pak modrá – trasa je poměrně strmá), odkud můžete pokračovat (po modré trase) do úkrytu na Magurce Wilkowicka (909 m). Výjezd na Czupel trvá méně než 2 hod. Přechod z Czuply do Magurky je jen něco málo přes půl hodiny. Další turistické trasy od jezera Międzybrodzki se dostanou do masivu Hrobaczej Łąki (828 m), Żar (761), oblasti Kocierza (879) a oblasti Gaików (808 m).

Jezero Międzybrodzkie

Přehrada Międzybrodzki

Jezero Międzybrodzkie, známé také jako přehrada Międzybrodzki, je umělé jezero na řece Sole, vytvořené přehradou vod přes vodní překážku v Porąbce. Přehrada vznikla v roce 1937. Byla postavena podle návrhu Gabriela Narutowicze a Tadeusze Baeckera polsko-francouzskou společností. Délka přehrady je 260 m, výška 37 m. Vodní elektrárna na přehradě vytváří komplex s přečerpávací elektrárnou postavenou v roce 1979 na nedaleké hoře Żar Účelem jeho stavby byly protipovodňové funkce, později také jezero začalo hrát rekreační úlohu a po výstavbě elektrárny se vodní energie využívá k výrobě energie. Okolí jezera je výchozím bodem zajímavých tras vedoucích k okolním vrcholům Malých Beskyd.

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *