• Menu
  • Menu

Jihoafrická republika – 1

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Afrika » Jižní Afrika » Jihoafrická republika » Jihoafrická republika – 1

Ptačí park – Hout Bay’s World of Birds

Dnes se jdeme podívat do ptačího parku. Leták slibuje největší ptačí park v Africe. World of Birds  zahrnuje ptactvo Jižní Afriky i exotické ptactvo, včetně pštrosů, kormoránů, pelikánů, tučňáků a k vidění jsou také papoušci, orli a další různé druhy ptáků. Více než 3 000 ptáků. Park také slouží jako nemocnice a sirotčinec  pro zraněné ptáky a zvířata. Chovají tu i ohrožené druhy. Jsou tu k vidění i paviáni,  surikatky, kosmani, tamaríni, malé africké veverky, lišky, dikobraz, mývalové, želvy a plazi. Park má rozlohu 4 hektary a jsou tu jak voliéry, tam volně pobíhající opeřenci. Park se nachází v tropické zahradě v zátoce Hout a vše orámováno výhledem na Stolovou horu. Hout Bay je rybářská vesnice a malý přístav pro rybáře jen 10 km od Kapského Města. Po cestě je možné navštívit i Camps Bay.  Otevřeno mají denně od 9 do 17 hodin. Cena vstupenky je pro dospělé R85 a děti platí  R40.

Surikata
Surikata

Langa Township zblízka

V Kapském Městě jsme na jazykové škole a do parku nás odvezl řidič ze školy. Na cestě zpět se potřeboval zastavit doma a tak jsme měli možnost vidět Langa Township zblízka. Řidič nám s hrdostí ukazoval zděný domek, který mu vláda nechala postavit. Je to domek velikosti snad 2×3 metry, je tu jedna postel na které spí 6 lidí a kuchyňka je jen polička na nádobí. Vaří se zřejmě na ulici. Bylo mi trapné fotit a tak jsem jen párkrát cvakla fotoaparátem. Prý sem rádi jezdí zájezdy Němců a když přijedou domů dají vedle sebe fotku svého domu a domů z Townshipů, aby měli pěkné srovnání. Nevím jestli je to pravda, ale to nám vyprávěl.

 Obec Langa

Langa je nejstarší obec v Kapském Městě, založená v roce 1923. Podobně jako nedaleké komunity Gugulethu a Khayelitsha, Langa je jednou z mnoha oblastí, které byly založeny před érou apartheidu  a byly určené pro pro černé Afričany. Jméno Langa znamená „slunce“ v jazyce Xhosa, ale název městyse je vlastně odvozen od jména Langalibalele slavného náčelníka, který byl uvězněn na ostrově Robben za boje proti vládě. Osada Langa byla koncipována tak, aby umožňovala maximální kontrolu obyvatel ze strany orgánů.  Žádní návštěvníci nebo shromáždění nebylo povoleno bez souhlasu dozorce. V roce 1923 se zákonem omezuje vstup Afričanů do těch částí města, kde žijí běloši. Pokud mohli vstoupit, museli u sebe nosit propustku. Původně byli slumy vybudované pouze pro muže a to jen jako místo na přespání.  Muži  měli zakázáno přivést si své ženy, Což je důvod, že se nebudovalo žádné zázemí. Ještě v roce 1970 zde žilo deset mužů na jednu ženu.

Township
Township

Apartheid

Nakonec apartheid (označení pro rasistickou politiku uplatňovanou v Jihoafrické republice v letech 1948 – 1990. Jednalo se o rasovou segregaci a bylo přesně určeno, které dopravní prostředky či restaurace atd. jsou určeny pro bělochy a tam neměli černoši přístup. Zásluhu na ukončení apartheidu měl jihoafrický prezident de Klerk a Nelson Mandela. Mezinárodně byl apartheid silně odsuzován) nedokázal zabránit přílivu černochů do Kapského Města. Tam, kde lidé nemohli najít legální ubytování si zřídili provizorní tábory a stavěli si příbytky z plechu, lepenky a plastových fólií. V roce 1970 až 1980 se vláda pokoušela strhnout tyto slumy, ale sotva policie odešla, tábory se objevily znovu, jako třeba obrovské Cape Flats na cestě z letiště. V současné době, vláda dělá pokusy o zlepšení podmínek ve slumech zavedením elektřiny, tekoucí vody a kanalizace, stejně jako budováním malých zděných domku, ve snaze nahradit chatrče.

cestopis následující den

cestopis předcházející den

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *