• Menu
  • Menu

Jihoafrická republika – úvod

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Afrika » Jižní Afrika » Jihoafrická republika » Jihoafrická republika – úvod

Kapské město

leží na úpatí majestátní Stolové hory a řadí mezi nejkrásnější města světa. Je druhé největší město Jihoafrické republiky, hlavní město provincie Západní Kapsko a zároveň legislativní hlavní město Jihoafrické republiky. Nachází se zde množství památek postavených ve stylu Cape Dutch, v němž jsou kombinovány francouzské, nizozemské a německé architektonické prvky. Hornatý Kapský poloostrov vybíhající do Atlantského oceánu je zakončen mysem Dobré naděje. Nad městem se tyčí Stolová hora dosahující nadmořské výšky okolo 1000 metrů a je ohraničena srázy známými jako Devil’s Peak a Lion’s Head. Celá městská oblast je poseta několika vrcholy vyššími než 300 metrů. Předměstí patřící ke Kapskému Městu a zasahují na velkou planinu Cape Flats.

pohled na Stolovou horu
pohled na Stolovou horu

Před příchodem Evropanů si zde obyvatelé nevytvořili vlastní písmo a proto jsou první zmínky až od portugalského objevitele jménem Bartolomeo Diaz z roku 1486 a dal mu jméno Bouřlivý mys.   Dalším záznam je od Vasco da Gama v 1497, když hledal cestu, která byjej vedla přímo z Evropy do Asie.  Další dvě století opět nejsou žádné informace. Samotná historie Kapského města se začala psát v polovině 17. století, kdy Holandská východoindická společnost poslala Jan van Riebeecka do Kapska založit zásobovací základnu přesně uprostřed obchodní cesty mezi západem a východem. Zátoka byla ideální základnou pro založení přístavu. Později ji král Jan II. nechal přejmenovat na Mys Dobré naděje, neboť se stalo nadějí pro námořníky, kteří zde doplňovali zásoby vody a potravin.  Zátoka chránila lodě před rozbouřeným mořem. Kvůli ochraně před domorodým obyvatelstvem postavili Holanďané pevnost Fort de Goede Hoop  dnešní název je Castle of Good Hope. Velká část současné evropské populace v Jižní Africe jsou Holanďané, Němci, Francouzi a Britové. Jsou to takzvaní koloniální imigranti z pozdního 17., 18. a 19. století. Na počátku 19. století zde expandovali Angličané, kteří si podmaňovali stále větší území pro své kolonie. Holanďané později odmítli britskou nadvládu a stěhovali se do vnitrozemí. Vzhledem k tomu, že se Kapské město stalo první evropskou osadou na území dnešní Jihoafrické republiky, dostalo od místních obyvatel bílé pleti přezdívku Mother City, tedy Mateřské město. Epidemie dýmějového moru v roce 1901 posloužila koloniální správě jako záminka pro zavedení rasové segregace, apartheidu. Černošskému obyvatelstvu byly vyhrazeny dvě městské oblasti oddělené od ostatní populace.

Nelson Mandela

Boj o demokratické politické zrovnoprávnění černošského obyvatelstva začal v padesátých letech 20. století a vyústil koncem 20. století. V Kapském Městě žilo mnoho odpůrců apartheidu a  mnozí z nich byli internováni jako političtí vězni na Robben Island, vzdáleném cca 10 km od pobřeží. V roce 1990 z vězení propustili vůdce národního kongresu Nelsona Mandelu. Volby se konaly v roce 1994 a Mandela se stal prezidentem.

Zajímavá místa , která jsme navštívili

Navštívili jsme Stolovou horu, Old Townhouse na Greenmarket Square, čtvrť Bo-Kaap, oblast District Six, pevnosti Castle of Good Hope, podnikli jsme výlet do township, nakupovat a jíst chodíme do  centra Victoria a Alfred Waterfront, botanickou zahradu  Kirstenbosch, Robben Island, vyjeli jsme si na západ slunce na plachetnici a pár dalších výletů a podnikli i safari.

Townships

Do Jižní Afriky jsem jela se synem a našli jsme si podle fotek pěkné ubytování, ale cestou z letiště jsme zjistili, že jedeme vlastně mimo město a že naše rezervace je na opačném konci zálivu Kapského města. Sice tu jezdil do centra autobus, ale černoši na nás koukají jako na vetřelce. Pravda je, že pohled na zátoku a Stolovou horu, byl z místa našeho hotelu moc pěkný, ale bála jsem se vyjít sama před oplocený areál. Myslím, že nás vyděsila i jízda z letiště a pohled na čtvrti zvané townships, kde se tísní miliony černochů v chatrčích vystavěných z vlnitého plechu, krabic a igelitů. Černošské ghetto je smutným dědictvím apartheidu, bělochům se vstup nedoporučuje. Hned druhý den jsme se přemístili k centru.

u Boulders beach
Victoria a Alfred Waterfront,kmen Zulu

 

 

Rady

Pár rad pro ty, kdo se sem pojedou podívat protože kriminalita je zde opravdu hrozivá. Vybírat peníze z bankomatu jen v bance, nebo ve Victoria a Alfred Waterfront, nikdy neplatit kartou, nezdržovat se v centru po 17.hodině, kdy se zavírají obchody a úřady. Na ulici se nedá zastavit taxík, z Victoria a Alfred Waterfront je to ovšem možné. Místní minibusy jsou bezpečné, ale musíte počítat, že jsou nacpané a tak pozor na kapsáře, mějte drobné randy vždy připraveny v ruce. Byla jsem tu v jejich zimě, tak bohužel o koupání nemohu nic napsat, obrovské vlny oceánu nevypadaly zrovna lákavě. V zimě, která trvá od května do srpna, převažují severozápadní větry z Atlantiku. Zimní měsíce jsou chladné, s nejnižšími průměrnými teplotami okolo 7 °C. Náš pokoj neměl žádné topení a tak hned jak zapadlo slunce, nám byla děsná zima. Dost nepříjemný pocit je, že jsme jako zvířátka v zoologický. Všude jsou byty, domy, obytné čtvrti a třeba řidiči autobusů chráněny železným plotem. Jenže my jsme v těch klecích a divá zvěř na ulicích. Drogy a AIDS tu jsou ruku v ruce s kriminalitou a vzniká nebezpečný koktejl.

Ragby

Pokud budete mít možnost zajděte si na stadion na ragbyové zápasy. My byli na zápasu Jižní Afrika proti Irsku. Nejdříve jsem měla trochu obavu, aby se to na stadionu nějak nezvrtlo. Vládne tu ale přátelská atmosféra a je to opravdu fantastické. S hráči jsme se setkali po ukončení hry v jednom místním baru. Pozvala nás tam kamarádka. Podali jsme si ruku se špičkovými hráči. Jsou to obři.

Malay Quarter
Malay Quarter

 Pokud to přesto risknete a pojedete do Kapského Města, je to neopakovatelný zážitek a přes všechny nástrahy a stálého koukání přes rameno, jsem si to tu zamilovala.

cestopis následující

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *