• Menu
  • Menu

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA – 5

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Afrika » Jižní Afrika » Jihoafrická republika » JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA – 5

Robben Island – vězeňský tábor

Být v Kapském městě a nejet se podívat na Robben Island, to by byl opravdu hřích a proto dnes je ostrov naším cílem. Seznámíme se s historií ostrova a podíváme se do nejstřeženějšího vězeňského tábora.

Ostrov Robben – lachtaní ostrov

Ve Waterfrontu jsme si dali snídani a pak si šli koupit lístky na loď do Mandela Gateway. K našemu překvapení bylo vyprodáno. Čekali jsme tedy další 4 hodiny, než jsme se dostali na řadu. Dlouhou chvíli nám zpestřovali místní zpěváci. Ostrov Robben jehož název pochází z holandského výrazu robbeneiland „ lachtaní ostrov“  leží 6,9 km západně od pobřeží a vlastně jsme ho viděli už v dálce ze Stolové hory.  Má oválný tvar a je 3,3 kilometrů dlouhý a 1,9 kilometrů široký. Ostrov je jihoafrická národní památka a je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Vstupenky na Robben Island Museum Tour zahrnuje zpáteční cestu přes Table Bay, návštěvu vězení s maximální ostrahou a projížďku autobusem po ostrově. Jinak se sem dostat nedá. Vstupenky jsou nevratné. Dospělí platí R280 a děti R150.

doly na vápenec Robben Island
doly na vápenec Robben Island

Maják z roku 1864

Konečně jsme na lodi a vyplouváme na ostrov. Plavba je příjemná a trvá zhruba půlhodiny. První zmínku o jeho existenci nám zanechal známý mořeplavec Vasco da Gama, který přistál na ostrově roku 1498. Mnoho plavidel cestou do Kapského Města ztroskotalo právě u břehů ostrova. Rozbily se o útesy na kusy a zmizely pod hladinou. Proto nechal Jan van Riebeeck na ostrově zajistit navigaci na nejvyšším vrcholu ostrova, zvaném Minto Hill. V noci hořely obrovské ohně a upozorňovaly lodě na skály, které obklopují ostrov. Dnes má Robben Island 18 metrů vysoký maják z roku 1864 a také na Minto Hill.

Robben Island vězen
Robben Island vězení

Lepra

Holandští osadníci byli první, kdo využíval ostrov jako vězení. Byl používán k těmto účelům v různých obdobích mezi 17. a 20. století. Později zde byla vybudována kolonie malomocných a karanténní stanice zvířat. V dubnu 1891 byly položeny základní kameny pro 11 nových budov pro malomocné. Průvodce říkal, že to byli právě irští mniši, kdo se o nemocné leprou starali. Robben Island byl používán jako vězení pro politické vězně a usvědčené zločince od roku 1961. Bylo to vězení s maximální ostrahou i pro politické vězně, a to až do roku 1991. Ostrov nemá vlastní zdroj vody a proto je přiváděna z pevniny potrubím položeném na mořském dně. Původně byl ostrov obydlen výhradně lachtany a tučňáky, v současnosti zdejší faunu a flóru ničí zavlečení králíci a kočky.

Nelson Mandela

Do muzea se vstupuje velkou bránou s nápisem „We serve with pride“. Komplex byl postaven z vápence, který zde lámali sami vězni. Práce to musela být náročná, ale pro vězně to byla jediná možnost, kdy spolu mohli mluvit. Vězení je němým svědkem vítězství demokracie a svobody nad útlakem a rasismem. Nelson Mandela byl veden pod číslem 466/64 a s přestávkami zde strávil téměř 26 let. Ironie je, že  sám průvodce, tady odpykal  20 let a říkal, že si tady už zvykl a má svoji práci rád. Nastupujeme do autobusu na vyhlídku po ostrově a míjíme maják, hřbitov lidí co zemřeli na lepru a školu a místo, kde vězni lámali vápenec Je tu i pár domků, kde dodnes žijí lidé.

 Když jsme čekali na loď zpět do Waterfrontu na lavičce seděli dvě krasavice. Poprosila jsem jestli je mohu vyfotit, protože se mi moc líbí, smály se a naštěstí souhlasily.

krásné Afričanky na Robben Island
krásné Afričanky na Robben Island

cestopis následující

cestopis předcházející

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *