• Menu
  • Menu

Mrtvé moře – Jordánsko 4

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Jordánsko » Mrtvé moře – Jordánsko 4

Nejníže položené místo na Zemi – Mrtvé moře

Dnes vyrážíme k dalšímu unikátu Jordánského království. Mrtvé moře je proslulé jezero se slanou vodou a patří mezi nejslanější na světě. Jeho stáří se odhaduje na 3 milióy let. Jezero je položeno  400 m pod mořskou hladinou a je nejníže položeným místem na Zemi. Rozloha jezera je 1050 km2, délka je 75 km, hloubka moře dosahuje až 360 metrů. Do moře ústí řeka Jordán. O Mrtvé moře se dělí  Jordánsko a Izrael. Mrtvé moře láká zájemce a cestovatele  už tisíce let. Místo známé svými léčebnými účinky  bylo i jedním z  prvních světových léčebným míst. Na tomto místě se ukrýval král David, další neméně slavný král Herodes nechal vystavět nad mořem pevnost Másadu (je na území Izraele). Královna Kleopatra  měla právo využívat blahodárné bahno ke zkrášlujícím procedurám. Egypťané, pro své balzamování  zemřelých, získávali  vytěžený asfalt  z Mrtvého moře od Nabatejců. Produkty získávané z vzácných surovin Mrtvého moře jsou svými léčebnými a blahodárnými účinky známé po celém světě. Lázně vystavené na březích Mrtvého moře navštěvují nemocní  a turisté z celého světa.

Léčebné účinky Mrtvého moře

Představa, že se budete 14 dní rekreovat a koupat v Mrtvém moři je asi trochu mylná. V moři se neplave, voda vás nadnáší  a nepodaří se vám potopit. I délka pobytu ve vodě  je omezená, ale v každém případě,  je nejenom pro nemocné s lupénkou velmi uzdravující. Mrtvé moře, bahno z něj, je využíváno při léčení kožních nemoci, při  revmatických onemocněních, při respiračních onemocněních , při onemocnění páteře a dalších. Voda obsahuje 21  minerálů, z toho 12 nenajdete v žádném jiném moři. V jednom litru vody je až 250 g soli. Blahodárné je zde i slunce, které svítí přes 300 dní v roce a není škodlivé ultrafialovými paprsky. Léčivý je i okolní vzduch, který je bez pylů a  je nasycen léčivými  minerály. Jordánsko používá k léčebným účelům severní část Mrtvého moře.

HORY

Hory , které jsou  kolem Mrtvého moře, jsou domovem  pro velbloudy, kozorožce, zajíce, šakaly , lišky i leopardy.  Žije zde i rozmanitá škála druhů ptáků. Krajina a okolí kolem Mrtvého moře jsou  přírodní rezervací.

cestopis následující

cestopis předcházející

 

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *