• Menu
  • Menu

Kalwaria Zebrzydowska, UNESCO

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Polsko » Kalwaria Zebrzydowska, UNESCO

Kalwarie Zebrzydowska

Malé městečko Kalwarie Zebrzydowska se nalézá v jižním Polsku. Potkáte jej při cestě z České republiky do Krakova, hned za městem Wadowice (14 km), které je známé jako místo narození papeže Jana Pavla II. Pokud jste věřící a do Polska jedete za účelem navštívení svatých poutních míst, doporučuji alespoň malou zastávku ve Wadowicích, a poté o něco delší zastávku ve vedlejší Kalwarii Zebrzydowska. Přeci jen, projít celý klášterní komplex i včetně okolních křížových cest zabere minimálně pauzu na dvě hodiny.

Zdejší klášter je jednou z nejdůležitějších církevních památek v Polsku. Slavnostní procesí, které se koná během Velikonočního týdne, navštíví tisíce poutníků. Ti mají možnost na své pouti přespat v nedaleké levné ubytovně (doporučuje se předchozí rezervace). Poutníci během své návštěvy prochází poslední cestou Ježíše Krista od Pilátova soudu až po Golgotu, přičemž pronášejí modlitby společně s tisíci dalšími turisty okolo. I během podzimního období, kdy místní obrovská parkoviště zejí prázdnotou a turistická sezóna se pomalu chýlí k zimnímu spánku, zde kněží celebrují mše v různých světových jazycích. Význam tohoto poutního místa dokládá i zápis celého komplexu na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, který proběhl v roce 1999.

andělský most
andělský most

V Kalwarii Zebrzydowska nejde ovšem pouze o klášterní budovy, které jsou jistě nádherné a mají status jedněch z nejpůsobivějších architektonických děl. Stejně důležité je i využití zdejšího krajinného potenciálu, Práce s ním při stavbě jednotlivých budov a jejich konkrétní zasazení do zdejší krajiny.

Mikolaj Zebrzydowski, krakovský vejvoda a zakladatel celého komplexu, byl přesvědčen, že místní krajina odpovídá svým rozložením topografii Jeruzaléma. Na základě tohoto předpokladu zde začal v roce 1600 stavět první stavby. A tak se zdejšímu kopci Zareku začalo říkat „Golgota“, vedle něj stála „Olivová hora“ a vrch „Sion“.

Na začátku 17. století byla tak na vrcholku hory Zarek vystavěna kaple Ukřižování Ježíše Krista, kterou následovaly stavby kostela a klášterních budov. Prvních 16 zastavení křížové cesty bylo zbudováno mezi lety 1605 – 1617. Když v roce 1620 Mikolaj umřel, převzal vedení stavby jeho syn Jan Zebrzydowski. Ještě před koncem 17. století bylo místo vyhlášeným poutním místem věřících, a tak musel být hlavní kostel rozšířen o další dvě kaple.

kaple
kaple

Až si prohlídnete komplex klášterních budov, určitě si projděte alespoň část zdejších křížových cest. Způsobů, jak projít kalvárii je hned několik. Nejznámější a poměrně dobře značená je cesta Ježíše Krista, na které je celkem 28 zastavení anebo cesta Matky Boží s 24 zastaveními.

Jednotlivé kaple kalvárie jsou krásné. Bohužel je ale dost často hyzdí staro-nové výstavby soukromých domů a jiných objektů, které narušují celkový koncept a propojení jednotlivých staveb. Vizuální a pohledové vazby, jsou tak často narušeny betonovými stavbami, které popírají původní principy výstavby. Bohužel, nové budovy se bez regulací staví dál.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *